Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

NOMINÁCIE NA CENU PSK EŠTE OTVORENÉ

Nominácie na udelenie Ceny PSK len do 30. septembra

Nominácie na udelenie Ceny PSK len do 30. septembra

Do tohto dátumu môžte podať návrhy na udelenie Ceny Prešovského samosprávneho kraja.
Návrhy môže predložiť ktorýkoľvek občan. V nominácii stačí uviesť meno navrhovaného laureáta a krátke zdôvodnenie, prečo by navrhovaný človek mal byť ocenený a poslať to na Úrad PSK, na Námestie mieru 2 v Prešove.Prešovský samosprávny kraj v tomto roku ocení významné osobnosti regiónu už jubilejný 10-ty raz.


Myšlienka oceňovať osobnosti a inštitúcie za prínos k rozvoju regiónu vznikla v roku 2004.
Medzi doterajších laureátov Ceny PSK patria napríklad Michal Kováč, prvý prezident Slovenskej republiky, Prešovská univerzita, diecézny biskup František Tondra, Jeho Blaženosť Nikolaj, prešovský eparcha Ján Babjak, eurokomisár Ján Figeľ, kardinál Jozef Tomko, Horská záchranná služba, či folklórny súbor Šarišan.

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík doteraz cenu udelil Hokejovému klubu Poprad, hádzanárskemu klubu Tatran Prešov, hereckému manželskému páru - Jožovi a Kvete Stražanovcom, speváčke Márii Mačoškovej, sochárovi Dušanovi Pončákovi, akademickým maliarom Jurajovi Kresilovi a Andrejovi Smolákovi, či ortopédovi Jánovi Kľocovi.

Cenu PSK predstavuje umelecké dielo - gotická brána s doširoka otvorenými dverami, ktoré sú symbolom prijímania nových podnetov. Cenu predsedu tvorí voľne tvarovaný objekt pripomínajúci ľudské srdce, obomknuté po stranách krídlami. Symbolizuje citovú spoluúčasť na každom tvorivom počine, ako neodmysliteľnú súčasť rozvoja ľudskej civilizácie. Autorkou oboch diel je akademická sochárka Eva Fišerová.

Slávnostný program, počas ktorého budú odovzdané Ceny PSK a Ceny predsedu PSK za rok 2013, sa uskutoční v decembri v Divadle Jonáša Záborského v Prešove.


Autor : Veronika Fitzeková, hovorkyňa PSK
Verzia pre tlač
15.09.2013Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (9%)
  • normálne pracujem (30%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (36%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (24%)