Domov AKTUÁLNE > FOTOreport

FOTO report : Ringmaster 2017

Aktualizované : Na Slovensku lietalo 242 pilotov a zaleteli spolu 715 letov

FOTO report : Ringmaster 2017

HUMENNÉ. Celosvetovo desiaty, na Slovensku len šrvrtý ročník medzinárodného leteckého maratónu Ringmaster-Fly-A-Thon aj v tomto roku organizačne zabezpečovali Leteckomodelársky klub Humenné a RC Letka Košice začiatkom októbra postupne v obidvoch mestách.

Už štvrtý rok sa tak v sobotu (7.10.) v Humennom lietal "Ringmaster fly a thon" - t. r. 2017. Ja to celosvetové lietanie s rovnakým lietadlom aké bolo vyrobené v roku 1956 -tom.

Humenčania zase prekonali sami seba, tedaj minuloročný rekord, keď tentokrát na ihrisku ZŠ Dargovských hrdinov odlietalo 91 pilotov celkom 296 - letov.

V tom istom čase sa lietalo aj v Košiciach, kde ešte pokračujú aj v nedeľu.

Cieľom organizátorov je zakaždým prekonanie svojho vlastného, ale i svetového rekordu z predchádzajúceho roka v počte letov Ringmastra počas jedného víkendu.

Pre úplného amatéra nie je lietať s upútancom celkom jednoduchá záležitosť, ale na druhej strane neopakovateľná príležitosť vyskúšať si to. „Keď tu príde úplný začiatočník, pomôžeme mu, vedieme ho, ale dovolím si tvrdiť, že po desiatich kolách to už dokáže aj sám,“ hovorí Attila Csontos, organizátor podujatia.

Pravidlá sú jednoduché. Lietať môže každý, kto je ochotný sa postaviť do kruhu, od tých najmenších až po seniorov, vek nie je rozhodujúci. Rovnako môžete absolvovať neobmedzené množstvo letov. Niekomu stačí jeden, niekto si to zopakuje aj viackrát.. Naši americkí priatelia v záujme prekonania rekordu mierne upravili pravidlá tým, že znížili letový čas na jednu minútu,“ vysvetľuje Attila.

Prísna podmienka platí pre organizátorov. Lietať sa môže iba s modelom Ringmaster. Tento letecký maratón sa celosvetovo organizuje na počesť najpopulárnejšieho upútanca, ktorý kedy lietal. Jeho konštruktér Matt Kania (navrhol a zostrojil v roku 1950) veril, že upútaných Ringmastrov bolo modelármi postavených a lietaných viac, ako ktorýkoľvek iný z upútaných modelov.

MiMa
FOTO : Arpád Csontos


Verzia pre tlač
08.10.2017Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (25%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (25%)
  • nie, nebudem riskovať (50%)