Domov AKTUÁLNE > HOTline

ČITATEĽ UPOZORŇUJE : TU KOMERCIA NEMÁ ČO ROBIŤ

Keď reklama nie je reklamou a opačne


Keď reklama nie je reklamou a opačneHUMENNÉ - Na južnom námestí je ich ako maku. Propagujú sa v nich miestne školy, aktivity mesta a pred voľbami ich vymenia tváre a heslá adeptov na poslanecké, či primátorské kreslo. Komerčné oznamy nemajú zatiaľ v presklených vitrínach čo robiť."Pokiaľ ma pamäť neklame, sklenené vitríny na južnej časti Námestia slobody nesmú byť použité na reklamu. Už pár dní sa tam však svieti obrovský pútač na otváraciu párty leta, ktorá bude na humenskom kúpalisku. Je to v poriadku?," pýtal sa nás čitateľ Matúš pred pár dňami.

Projektová dokumentácia rekonštrukcie južnej časti Námestia slobody bola vypracovaná v rokoch 2007 – 2008. Informačné tabule boli súčasťou projektu, financovaného z fondov Európskej únie. Nakoľko sú financované zo zdrojov Európskej únie, päť rokov nesmú byť pre mesto zdrojom príjmov. Na nekomerčné účely ich využíva mesto, jeho organizácie a školy.
Čo je komerčné a čo nie?
Spomínaný plagát pozýval 19.6. na letné kúpalisko, kde sa mal uskutočniť už 8. ročník letného festu pod holým nebom, ktorý má v týchto dňoch šnúru po Slovensku.
"Na informačných tabuliach v južnej časti námestia sa môžu zverejniť plagáty akcií, kde je mesto Humenné spoluorganizátorom, organizátorom alebo sa akcia koná pod záštitou štatutára mesta. Väčšina plôch je poskytnutá základným školám v meste," odpovedal nám Kamil Kobak z tlačového referátu MsÚ v Humennom na otázku, či bola reklama na letnú párty vyvesená v súlade s pravidlami, ktoré v tejto oblasti v meste platia.Stačí erb na plagáte?
Zaujímalo nás teda, o ktorý prípad spolupráce sa jedná v tomto prípade, aby sme dali návod aj iným aktívnym organizátorom akcií v meste, ako ich dostať do pozornosti Humenčanov aj tam, kde by si mysleli, že je to nemožné. Pýtali sme sa teda, či mesto Humenné bolo spoluorganizátorom, organizátorom alebo sa akcia konala pod záštitou štatutára mesta? Z plagátu to totiž nie je jasné. Ako mesto spoluparticipovalo na tejto akcii?
"Mesto Humenné umožnilo realizáciu takejto akcie pre mladých, ktorá už má tradíciu a ktorú v tomto roku navštívilo 1100 ľudí. Mesto Humenné bolo spoluorganizátorom akcie, čo nemusí byť na plagáte uvedené. Je tam erb (logo) mesta, ktoré by mala obsahovať každá akcia pre verejnosť," pokračoval Kobak.

Faktom je, že i keď išlo o vyslovene komerčnú záležitosť, organizátor si priestor od SRaŠZ prenajal a platilo sa vstupné, erb (znak) mesta sa na plagátoch objavil medzi inými relamnými a mediálnymi partnermi.


MiMa
Foto : archív humencanonline.sk, dodané
Verzia pre tlač
26.06.2015Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (35%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (26%)
  • nie, nebudem riskovať (39%)