Domov AKTUÁLNE > HOTline

DENNE 21 000 LITROV VODY NA ZAVLAŽOVANIE

Mestskej zeleni sa postarali o "pitný režim"Mestskej zeleni sa postarali o "pitný režim"

HUMENNÉ - Na záchranu mestských zelených plôch a kvetov mobilizovali TS mesta Humenné ľudí i techniku. Denne 21 tisícami litrov vody zavlažovalo v horúčavách mestskú zeleň špeciálne vozidlo, obsluhovali ho dvaja ľudia 7 dní v týždni. A, trópy sa začínajú znova.
Uplynulé mesiace v roku 2015 boli bezprecedentne najteplejšie v histórii, druhá a tretia júlová dekáda však priniesla na Slovensko tropické  a pre našincov i neznesiteľné teploty. Počas dňa sa teplomer šplhal k 38 °C, v noci neklesol pod 20°C. Neobvyklé teplo potrápilo nielen ľudí a zvieratá, ale aj mestskú zeleň.

Nadpriemerné letné teploty trvajú takmer nepretržite už od začiatku júla. Po osviežení v podobe dažďa volajú nielen živé bytosti, ale aj flóra. Keď nezaprší, musíme si pomôcť sami.


Aj rastliny potrebujú piť
Technické služby mesta Humenné obhospodarovávajú 76 ha zelených plôch v katastri mesta. Len v máji vysadili vyše 12 tisíc kusov kvetov na kruhové objazdy, do parku, do záhonov a kvetináčov v centre meste i na sídliská. Tým, že si ich sami vypestovali vo vlastných skleníkoch, sa ich starosti nekončia. V týchto dňoch ich zamestnáva to, ako ich udržať pri živote, aby čo bolo zelené, takým aj zostalo.


Polievali aj cez víkend
"Na zavlažovanie mestskej zelene, vrátane všetkých kvetinových záhonov a trávnikov na Južnom námestí bolo vyčlenené špeciálne polievacie vozidlo s cisternou na úžitkovú vodu s objemom 7.000 litrov. Cisternu obsluhovali a zavlažovanie zelene vykonávali každý deň dvaja ľudia, a to aj v sobotu a nedeľu," povedal riaditeľ TS mesta Humenné Milan Kuruc. Denne sa spotrebovalo 21.000 litrov vody. Vodu na zavlažovanie pritom TS mesta Humenné užívali z vlastného zdroja.
MiMa 
Foto : MiMa

 
Verzia pre tlač
04.08.2015Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (10%)
  • normálne pracujem (29%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (38%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (24%)