Domov AKTUÁLNE > HOTline

OSVETLENIE BUDE ÚSPORNEJŠIE A EFEKTÍVNEJŠIE

Humenské Sídlisko III. bude bezpečnejšie aj za tmyHumenské Sídlisko III. bude bezpečnejšie aj za tmy
HUMENNÉ - Verejné osvetlenie v Humennom rekonštuujú po etapách. V týchto dňoch sa realizuje II. etapa  rekonštrukcie verejného osvetlenia na Sídl.III.Rekonštrukcia verejného osvetlenia na Sídlisku III. bola nutná aj z dôvodu zníženia nákladov na spotrebovanú elektrickú energiu. Súčasťou rekonštrukcie je výmena 245 ks svietidiel, 73 ks stožiarov a 7 ks rozvádzačov verejného osvetlenia s riadením.


Niektoré svietidlá majú 40 rokov
V období október 2011 až máj 2012 sa vďaka projektu „Modernizácia, optimalizácia a stavebné úpravy verejného osvetlenia v meste Humenné“ na 24 uliciach v meste vymenilo celkom 699 starých svietidiel, ktoré vykazovali vysokú spotrebu elektrickej energie. Rovnako sa zmodernizovalo 20 elektrických rozvádzačov k vymeneným svietidlám, do ktorých bol inštalovaný systém diaľkového riadenia siete verejného osvetlenia. Na projekt získalo mesto nenávratný finančný príspevok zo štrukturálnych fondov vo výške 221 015,79 eur. Samospráva sa vtedy podieľala spolufinancovaním vo výške 5% z celkovej sumy. "Vďaka investícii do modernizácie verejného osvetlenia sa nám podarilo ročne ušetriť 81 493 kWh, čo predstavuje sumu 12 799 eur," deklaruje humenská radnica. V reáli ide asi o štvrtinu dovtedajších nákladov.
Verejné osvetlenie na Sídlisku III. za 280 000,- eur
"Na Sídlisku III. prebieha druhá etapa rekonštrukcie verejného osvetlenia. Začala sa odovzdaním staveniska koncom mesiaca marec 2015 a realizuje ju firma O.S.V.O. comp, a.s. Prešov," informovala Jana Bardzáková z tlačového referátu MsÚ v Humennom.Vysvietia aj chodník pri Laborci
"Ide o projekt  kompletnej rekonštrukcie verejného osvetlenia  na sídl. III v Humennom, predmetom  je v prvom rade výmena 245 ks svietidiel za energeticky úsporné a efektívne LED svietidlá, výmena 73 ks prehrdzavených stožiarov verejného osvetlenia ako aj sprevádzkovanie  osvetlenia ako takého, nakoľko vykazuje výrazné  známky opotrebenia a veľkého množstva káblových porúch , preto je v mnohých miestach nefunkčné, zároveň bude realizovaná výmena 7 ks rozvádzačov verejného osvetlenia za rozvádzače, ktoré umožňujú diaľkové riadenie a monitoring prevádzkových stavov verejného osvetlenia. Cieľom je celková estetizácia lokality vrátane chodníka - promenády pri Laborci. Budú použité svietidlá renomovaného výrobcu PHILIPS  s predlženou 10 ročnou zárukou, špeciálnou optikou a možnosťou stmievania počas noci," povedal pre humencanonline.sk Ing. Peter Bindas, výkonný riaditeľ spoločnosti O.S.V.O.comp a.s., Prešov.


Do bytov už svietiť nebudú
Nové osvetlenie má byť maximálne efektívne. Zásadne sa zvýši úroveň osvetlenia. Uvedenie do plného 100% funkčného stavu, pri zachovaní rovnakého počtu svietidiel 245 ks si vyžiada zníženie inštalovaného príkonu z 20,69kW na 7,21 kW, čo predstavuje úsporu v spotrebe  elektriny 72,8 %. Ročná spotreba elektriny by tak mala na týchto odberných miestach klesnúť zo súčasných 82659 kWh na 22485 kWh. Zároveň budú použité LED svietidlá, ktoré majú riešenú distribúciu svetla do dolného polpriestoru, preto dôjde k odstráneniu nežiadúceho oslnenia bytov na nižších podlažiach, to by mali občania oceniť rovnako ako aj zníženie svetelných emisií.


Podľa zverejnenej zmluvy o dielo sa zhotoviteľ zaviazal ukonšiť práce do 6 mesiacov od prevzatia staveniska. Tie by mali byť vykonané v celkovom objeme 288 082,19 eur.

MiMa
Foto : MiMa
Verzia pre tlač
25.05.2015Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (35%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (26%)
  • nie, nebudem riskovať (39%)