Domov AKTUÁLNE > HOTline

POSIELAM SMS, ALE AJ NAOZAJ SÚŤAŽÍM?

Čo ak naozaj budem mať šťastie? Zoberie do ruky telefón a už /si myslí, že.../ je v hre...


Zoberie do ruky telefón a už /si myslí, že.../ je v hre...Vidina lákavej výhry, akou nás v týchto dňoch ohúrujú z televíznych obrazoviek na jednom z komerčných slovenských kanálov, pohne nejedným z nás. Pošlite SMS a vyhrajte 12 000 eur, znie niekoľkokrát denne stále dookola a tak nečudo, že človek si povie : "Čo ak naozaj budem mať šťastie?", zoberie do ruky telefón a už /si myslí, že.../ je v hre... A potom netrpezlivo čaká a čaká...


A môže čakať donekonečna! Tak, ako naša čitateľka Katka :-(, ktorá nám napísala :
"v pondelok popoludni som poslala SMS, odpoved znela : Vyborne! Hras o 12 000... tak som vecer cakala, ci naaaahodou nevyhram... sledovala som to pozorne a tak mi neunikla poznamka moderatora, ze vyhercu vyzrebovali uz predpoludnim... bolo mi vsak jasne, ze moja SMS uz v zrebovani nemohla byt, lebo odisla okolo 16tej... o.k. ... budem v zrebovani zajtra, ale v utorok mi prisla SMS /dokonca 2x/ : Vase cislo nie je v dnesnom zrebovani!!! pytam sa teda, kedy? ak nie vcera a ani dnes?"


Pýtali sme sa... odpoveď v nedohľadne
Nuž, to by zaujímalo aj nás, preto sme sa s otázkou ako to vlastne je, ako to funguje, kedy sa žrebuje a ktoré hlasy sa započítavajú do žrebovania, obrátili na spomínanú televíziu. Už je to vyše týždňa... odpoveď neprišla :-)... Hm.


SOIka odpovedala, ale...
Nedalo nám však a napísali sme aj na Slovenskú obchodnú inšpekciu... Preventívne... Aby sme vedeli poradiť našej čitateľke, na koho sa má obrátiť, ak bude mať pocit, že jej hlasy sa "stratili", ale preesemeskované eurá na výpise z telefónneho účtu zostali. Z toho, čo nám Katka napísala, to totiž vyzerá tak, že SMSky sa posielajú, ale šanca na výhru uniká a to už zaváňa niečim nekalým... Nemyslíte?

O to viac šokovala operatívna odpoveď SOIky :
"Z podmienok účasti na súťažiach (hrách) vysielaných v TV je zrejmé, že nejde o podmienky predaja tovaru, resp. poskytnutia služby ale o podmienky účasti na hre, resp. súťaži. Pri súťažení Slovenská obchodná inšpekcia nevykonáva štátny dohľad, pretože informácie o možnostiach zapojenia sa do hry a podmienkach prevádzkovania rôznych súťaží, nemožno považovať za podmienky predaja alebo poskytovania služieb, ani za reklamné údaje v zmysle ustanovení zákona o ochrane spotrebiteľa, resp. zákona o reklame, nad ktorými SOI vykonáva dohľad a je podľa nich kompetentná rozhodovať o porušeniach zákonných povinností.
Hra nie je upravená žiadnym zákonom a pokiaľ sa do nej súťažiteľ zapojí, akceptuje podmienky organizátora, vrátane podmienok účasti (napr. náhodný výber telefonátu, SMS, oznámenie účasti na hre prostredníctvom automatickej hlášky, zaregistrovanie účastníkov a následný náhodný výber konkrétneho účastníka).
Na základe uvedeného a s prihliadnutím na kompetencie SOI Vám oznamujeme, že Slovenská obchodná inšpekcia nie je oprávnená k prešetreniu takýchto podnetov v časti, týkajúcej sa podmienok účasti na hre."Čo z toho vyplýva?
Dobre si rozmyslite, či sa ulakomíte na vidinu neistej výhry a ak áno, potom si je treba uvedomiť, že v prípade, ak budete mať proti konaniu zo strany prevádzkovateľa súťaže výhrady, spravodlivosti sa zrejme nedovoláte. Všetky pravidlá a NEpravidlá sú totiž verejne dostupné a každý, kto sa do hry zapojí, deklaruje tým fakt, že s nimi súhlasí.

Pamätajte však ešte na jedno :
"V tejto súvislosti upozorňujeme na ustanovenie § 845 ods. 1 zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka v platnom znení, podľa ktorého výhry zo stávok a hier nemožno vymáhať; vymáhať nemožno ani pohľadávky z pôžičiek poskytnutých vedome do stávky alebo hry. Také výhry a pohľadávky nemožno ani platne zabezpečiť.", píše sa v stanovisku SOI.


Dodávame, že Slovenská obchodná inšpekcia rovnako nie je oprávnená prešetrovať ani trestný čin podvodu, pokiaľ by bolo naň poukazované. Uvedené by spadalo výlučne do kompetencie orgánov činných v trestnom konaní, na ktoré by bolo možné sa v danej veci obrátiť.

MiMa
Foto : ilustračné, blog.contentboost.com
Verzia pre tlač
22.01.2014Ste spokojný/-á s výsledkami komunálnych volieb 2018 v Humennom?


  • áno (56%)
  • nie (44%)