Domov AKTUÁLNE > Krimi

Baškovčan žiadal peniaze na osobných asistentov... Peniaze použil inak

Vyšetrovanie preukázalo, že zločinu sa mal dopustiť 45 ročný muž z obce Baškovce. Prilepšil si o viac ako 44 tisíc eur

Baškovčan žiadal peniaze na osobných asistentov... Peniaze použil inak

HUMENNÉ. Humenským vyšetrovateľom bolo začaté trestné stíhanie pre zločin subvenčný podvod. Zákon pre páchateľa zločinu v tomto prípade stanovuje trestnú sadzbu odňatia slobody na tri až desať rokov.

Osoba vo februári roku 2006 na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Humennom podala žiadosť o poskytnutie peňažného príspevku na kompenzáciu (išlo o osobnú asistenciu).

Na základe tejto žiadosti príslušným úradom bolo vydané rozhodnutie a žiadateľovi bol priznaný príspevok na osobnú asistenciu. Rovnaká situácia sa opakovala aj v roku 2012, pričom schválený príspevok bol ešte aj zvýšený. December 2013 priniesol rovnakú situáciu a to aj so zvýšením príspevku. Osoba poberajúca príspevok od priznania príspevku na osobnú kompenzáciu až doposiaľ vykazovala peňažný príspevok na osobnú asistenciu aj na osoby, ktoré jej osobnú asistenciu vôbec nevykonávali a teda finančné prostriedky použila na iný ako určený účel ! Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Humennom jej neoprávnene vyplatil sumu vo výške viac ako 44.500 Eur.

Vyšetrovanie preukázalo, že zločinu sa mal dopustiť 45 ročný muž z obce Baškovce. Ten počas uvedených období uvádzal päť mužov ako osobných asistentov ( traja z nich o tom nič ani len nevedeli a dvaja muži boli nejaký čas v tejto pozícií, no neboli im vyplatené finančné prostriedky v požadovanej sume ). Na základe dôkaznej situácie bolo podozrivému mužovi vznesené obvinenie z tohto zločinu, hrozí mu trest odňatia slobody na tri až desať rokov.

Obvinený muž je stíhaný na slobode.

K takému zneužitiu sociálnych výhod, príspevkov snáď ani nie je čo dodať. Peniaze zo sociálnych príspevkov by mali byť rozhodne vyplácané LEN ľuďom, ktorí takúto pomoc potrebujú!

ZDROJ : KR PZ PREŠOV
FOTO : MiMa, ilustračnéVerzia pre tlač
16.09.2019Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (7%)
  • normálne pracujem (32%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (34%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (27%)