Domov AKTUÁLNE > Krimi

Colníci zhabali falošný detský tovar

Predávajúcemu hrozí pokuta až do výšky 67 tisíc eur, prípadne trestné stíhanie

Colníci zhabali falošný detský tovar

BRATISLAVA. Bratislavskí colníci zabránili predaju falzifikátov známych značiek. Počas kontroly predajne a skladových priestorov v areáli na Starej Vajnorskej objavili 1 311 kusov podozrivého tovaru pre deti, ktorý zaistili pre podozrenie z porušovania práv duševného vlastníctva. Ak by sa dostal na trh, jeho predajom by majiteľom ochranných známok vznikla škoda za takmer 15 tisíc eur.

Colníci Colného úradu Bratislava našli v uplynulých dňoch pri kontrole predajne odevov a skladových priestorov na Starej Vajnorskej v Bratislave falzifikáty hračiek pre deti. Zaistili 1 258 kusov stavebníc značky Lego a 53 ks kabeliek obľúbenej detskej značky Hello Kitty. Finančný únik predstavuje sumu takmer 15 tisíc eur.

Vo veci prebieha ďalšie konanie podľa zákona o presadzovaní práv duševného vlastníctva colnými orgánmi. Zaistený tovar skončí s najväčšou pravdepodobnosťou v spaľovni. A predávajúcemu hrozí pokuta až do výšky 67 tisíc eur, prípadne trestné stíhanie.

Colný úrad upozorňuje verejnosť, že falzifikáty môžu byť zdraviu škodlivé. Na ich výrobu sa používajú nekvalitné materiály alebo ich lacné náhrady. Výrobky nie sú spoľahlivo testované a neprechádzajú žiadnou kontrolou. Spotrebitelia by mali mať na pamäti, že touto kúpou podporujú organizovaný zločin, kriminalitu, šedú ekonomiku, detskú prácu, nezamestnanosť aj terorizmus.

Výrobcovia napodobením vymýšľajú rôzne triky, no sú isté znaky ako rozpoznať originál od falzifikátu.

V prvom rade je to miesto predaja. Napríklad tržnice, čínske e-shopy i menšie kamenné prevádzky nie sú vo väčšine prípadov zárukou predaja kvalitného tovaru známych značiek.

ZDROJ, FOTO : Finančná správa


Verzia pre tlač
29.07.2019Dávate si novoročné predsavzatia?


  • áno (0%)
  • nie (0%)
  • občas (0%)