Domov AKTUÁLNE > Krimi

Dlhé letné prázdniny prinášajú školákom spolu s oddychom a zábavou aj riziká

Často sú účastníkmi takýchto nehôd tí najzraniteľnejší: chodci, seniori, deti a cyklisti

Dlhé letné prázdniny prinášajú školákom spolu s oddychom a zábavou aj riziká

HUMENNÉ. Leto je obdobím, keď výrazne pribúda počet dopravných nehôd. Počas letných mesiacov policajti každoročne zaznamenávajú zvýšený počet dopravných nehôd s tragickými následkami. Často sú účastníkmi takýchto nehôd tí najzraniteľnejší: chodci, seniori, deti a cyklisti.

Za zvýšenú nehodovosť v letných mesiacoch môže najmä hustejšia premávka na cestách, kde pribúda domácich i zahraničných turistov. Ľudia sú na cestách uvoľnenejší, ich ostražitosť klesá, bývajú unavení, viac sa ponáhľajú a nedodržiavajú pravidlá cestnej premávky.

Vysoké teploty spôsobujú oneskorené reakcie, dehydratáciu, preto sa veľmi ľahko môže stať nešťastie. Na cesty treba vyraziť oddýchnutý, dodržiavať pitný režim, čo samozrejme nie je alkohol. Vhodné je robiť si častejšie prestávky, vyhýbať sa hlavným cestným ťahom a zvoliť si menej frekventovanú trasu, prípadne si vytvoriť časovú rezervu.

Dlhé letné prázdniny prinášajú školákom spolu s oddychom a zábavou aj riziká. Na letné prázdniny sa deti tešia niekoľko mesiacov dopredu. Nemusia chodiť do školy, sú samé doma či na táboroch. Lenže je to tiež doba najväčšieho počtu úrazov.

Rodičia by svojim deťom mali zopakovať zásady bezpečného správania na cestách, či už ako chodci, cyklisti, kolieskoví korčuliari či skejtbordisti.

Polícia opakovane apeluje na chodcov a cyklistov, aby nosili reflexné prvky.

Vodiči, ktorí pri strete s týmito účastníkmi neutrpia také fatálne následky, by mali byť ostražití a predvídať najmä na miestach, kde možno predpokladať, že je zvýšený pohyb týchto účastníkov.

V letnom období policajti Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Humennom okrem iného svoju činnosť zamerajú predovšetkým na úseky s častými dopravnými nehodami, no aj na miesta kultúrno-spoločenských podujatí, okolie kúpalísk, letovísk, detských ihrísk či parkov. Ich služobná činnosť bude vo veľkej miere preventívna, no pri zistení porušenia pravidiel cestnej premávky budú postupovať nekompromisne voči účastníkom cestnej premávky, ktorí sa dopustili závažného porušenia pravidiel cestnej premávky.

Vyzývame preto všetkých účastníkov cestnej premávky, aby boli voči sebe tolerantní a dodržiavali pravidlá cestnej premávky, tým prispeli k bezpečnosti svojej, ako aj bezpečnosti ostatných tak, aby sa každá cesta končila v bezpečí domova.

Ďakujeme!

ZDROJ : pplk. Mgr. Marek Lukacko, riaditeľ okresného riaditeľstva PZVerzia pre tlač
05.06.2019Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (9%)
  • normálne pracujem (31%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (37%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (23%)