Domov AKTUÁLNE > Krimi

Legenda syn stále funguje. Starenka prišla o 10 tisíc eur

Doposiaľ neznámy páchateľ, pod legendou „syn“, zatelefonoval 87-ročnej dôchodkyni z Košíc

Legenda syn stále funguje. Starenka prišla o 10 tisíc eur

KOŠICE. Polícia opakovane zaznamenáva trestnú činnosť páchanú na senioroch. Osoby vyššieho veku sa pre svoju dôverčivosť a dobrosrdečnosť stávajú najčastejšie obeťami podvodov a krádeží. Podvodníci sa najčastejšie skrývajú v osobách, ktoré sa na seniorov obracajú s naliehavou prosbou o finančnú pomoc. Oslovujú ich telefonicky, priamo na ulici alebo v ich príbytku.

Podobný prípad zaznamenali košickí policajti pred niekoľkými dňami. Doposiaľ neznámy páchateľ, pod legendou „syn“, zatelefonoval 87-ročnej dôchodkyni z Košíc. Najprv poškodenej dôchodkyni zablahoželal k  meninám a potom jej oznámil, že sa momentálne nachádza v banke a súrne potrebuje vykonať finančnú transakciu, avšak nemá dostatok peňazí. Požiadal dôchodkyňu o finančnú hotovosť vo výške 10.000 eur. Dôverčivá seniorka vybrala z banky peniaze a podľa telefonických inštrukcií potom celú finančnú hotovosť odovzdala neznámej osobe, ktorá sa predstavila ako synov kolega z práce. To však nebola pravda. Páchateľ takýmto konaním zámerne oklamal, podviedol a vylákal od dôchodkyne peniaze, aby sa tak na jej úkor obohatil a spôsobil je škodu vo výške 10.000 eur.

Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva PZ v Košiciach už v tejto súvislosti začal trestné stíhanie pre zločin podvodu a po páchateľovi pátra. Páchateľovi za tento skutok, spáchaný na chránenej osobe, hrozí trest odňatia slobody na tri až 10 rokov.

Seniori, nestaňte sa obeťou zlodejov a podvodníkov, pri komunikácii s cudzími ľuďmi buďte opatrní!

Polícia radí seniorom
1. Ak vás kontaktuje telefonicky osoba, ktorá sa vydáva za vášho príbuzného a žiada o finančnú pomoc, čo najskôr si overte, či skutočne zatelefonoval váš príbuzný. Obratom mu zavolajte.
2. Nikdy nedávajte peniaze osobe, ktorú nepoznáte, ani keď vám tvrdí, že ich súrne potrebuje pre pomoc inému, napr. na operáciu a sľubuje, že peniaze čoskoro vráti.
3. Nesúhlaste s tým, aby vás cudzie osoby odviezli domov, k bankomatu alebo do banky.
4. Cez telefón nikdy neposkytujte osobné údaje, ani údaje o finančných či rodinných pomeroch.
5. Cudzie osoby nikdy nevpúšťajte do svojho príbytku a nezostávajte s nimi osamote.

V tejto súvislosti polícia apeluje na rodinných príslušníkov, susedov, starostov, ktorí prichádzajú do kontaktu s osamelo žijúcimi staršími osobami, aby ich upozornili na takéto podvodné konanie páchateľov. Opakovane ich upozorňovali, aby nevpúšťali cudzie osoby do svojich príbytkov, nekontaktovali sa s cudzími osobami osamote. Aby v žiadnom prípade nevyberali z uschovaných miest peňažnú hotovosť a cennosti v prítomnosti neznámych osôb.

Občanov vyzývame, aby v prípade podozrivého správania osoby, ktorá sa snaží pod rôznymi zámienkami neodbytne dostať do ich obydlia a pod rôznymi zámienkami žiada peniaze, ihneď kontaktovali políciu na známom bezplatnom čísle 158. Prípadne svedkov takéhoto podozrivého konania, aby ihneď kontaktovali políciu, aby mohla okamžite zasiahnuť. Pri objasňovaní týchto prípadov Policajný zbor uvíta, aby občania kontaktovali políciu už pri prvých náznakoch, že ich chce niekto uviesť do omylu a pripraviť o peniaze. A to aj vtedy, ak by sa podvodné konanie nepreukázalo.    

ZDROJ : KR PZ KOŠICE
FOTO : MiMa, ilustračné



Verzia pre tlač
03.05.2019



Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)