Domov AKTUÁLNE > Krimi

Na cestách Horného Zemplína prišlo o život 6 ľudí

V minulom roku bolo na cestách okresu Humenné, Snina a Medzilaborce evidovaných 210 dopravných nehôd

Na cestách Horného Zemplína prišlo o život 6 ľudí

HUMENNÉ. Účastník cestnej premávky je povinný dodržiavať pravidlá cestnej premávky ustanovené v zákone a vo všeobecne záväznom právnom predpise vydanom na jeho vykonanie.

Účastník cestnej premávky je ďalej povinný správať sa disciplinovane a ohľaduplne, aby neohrozil bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, pritom je povinný prispôsobiť svoje správanie najmä stavebnému a
dopravno-technickému stavu cesty, situácii v cestnej premávke a svojim schopnostiam, dbať na dopravné značky a dopravné zariadenia, poslúchnuť pokyn, výzvu, príkaz alebo požiadavku policajta súvisiace s výkonom jeho oprávnení v cestnej premávke.

Žiaľ nie všetci účastníci cestnej premávky pravidlá dodržiavajú. A je jedno, či ide o chodca, cyklistu, mladého vodiča, vodiča skúsenejšieho, či dokonca vodiča profesionála. Pri porušovaní a nedodržiavaní pravidiel cestnej premávky to často končí dopravnými nehodami a práve preto chceme verejnosť informovať ako to vyzeralo s dopravnými nehodami v roku 2018 u nás.
 
V období od 01. 01. 2018 do 31. 12. 2018 bolo na cestách okresu Humenné, Snina a Medzilaborce evidovaných 210 dopravných nehôd, pri ktorých bolo usmrtených 6 osôb, ťažko sa zranilo 33 osôb a ľahko zranených bolo 125 osôb.

Z celkového počtu dopravných nehôd zavinili vodiči motorových vozidiel 182 dopravných nehôd, v 10 prípadoch zavinili dopravnú nehodu vodiči nemotorového vozidla, z toho v 4 prípadoch dopravnú nehodu zavinilo dieťa. V 8 prípadoch dopravnú nehodu zavinil chodec, z toho v 5 prípadoch dieťa.

Technická závada vozidla bola príčinou 1 dopravnej nehody, lesná zver a domáce zvieratá príčinou 1 dopravnej nehody, iné zavinenie 2 dopravné nehody, odrazený kameň 2 dopravné nehody a nezistené zavinenie bolo v 4 prípadoch dopravných nehôd.

Požitie alkoholických nápojov u vinníkov dopravnej nehody bolo zaznamenané u vodičov v 35 prípadoch, čo predstavuje 16,66 % podiel z celkového počtu dopravných nehôd.

Najnehodovejším dňom bol piatok, kedy došlo k 35 dopravným nehodám a najmenej dopravných nehôd, a to 25 bolo evidovaných v nedeľu.

Z dôvodu prevencie dopravnej nehodovosti apelujeme na širokú verejnosť, aby nezabúdala, že všetci účastníci cestnej premávky majú povinnosť dodržiavať pravidlá cestnej premávky, a len tak bude náš pohyb po ceste či chodníku bezpečný.ZDROJ, FOTO : pplk. Mgr. Marek Lukacko, riaditeľ okresného riaditeľstva PZ v Humennom
Verzia pre tlač
31.01.2019Ste spokojný/-á s tohtoročným letným počasím?


  • áno, v lete má byť horúco (8%)
  • nie, takéto extrémy neobľubujem (52%)
  • neviem, je mi to jedno (40%)