Domov AKTUÁLNE > Krimi

Podvodníci nespia ani počas korona krízy

Len počas stredy 11. 2. 2021 v okrese Poprad zaznamenali tri takéto podvodné telefonáty

Podvodníci nespia ani počas korona krízy

PREŠOV. Snahy podvodníkov obohatiť sa na úkor iných neskončili ani v čase pandémie. Práve naopak, podvodníci sa túto neľahkú situáciu snažia zneužiť vo svojej prospech.

Množia sa volania na pevne telefónne linky, kde neznámy volajúci kontaktuje seniorov a oznámi im, že ich blízky príbuzný (napr. syn) sa infikoval vírusom COVID 19 a je hospitalizovaný v nemocnici na umelej pľúcnej ventilácii. Žiadajú si jeho údaje a následné požadujú previesť na účet peniaze v sume 2 900- €, prípadne aj inú sumu. Keď však oslovená osoba kontaktuje svojho príbuzného zistí, že tento je v poriadku a zdraví a nenachádza sa v nemocnici.

Len počas stredy 11. 2. 2021 sme v okrese Poprad zaznamenali tri takéto podvodné telefonáty. Našťastie ani v jednom prípade oslovení peniaze neposlali, keďže informáciu si chceli overiť a tak kontaktovali svojich príbuzných, ktorí mali byť údajne hospitalizovaní a zistili, že tí sú v úplnom poriadku a nie sú hospitalizovaní v nemocnici.

V súvislosti s ochorením COVID-19 sa na Slovensku už vyskytli prípady, v ktorých podvodníci v telefonickom kontakte so seniormi uviedli, že ich príbuzný sa nachádza v nemocnici na pľúcnej ventilácii a potrebuje peniaze. Podvodníci neraz využívajú v telefonátoch nátlak a pod rôznymi legendami lákajú od ľudí peniaze.

Upozorňujeme občanov, najmä seniorov, aby boli ostražití a nepodľahli nátlaku a rôznym emotívnym príbehom, ktorými sa podvodníci snažia získať ich dôveru a v konečnom dôsledku aj ich celoživotné úspory. Akúkoľvek informáciu o tom, že váš príbuzný je hospitalizovaný, prípadne je inak v núdzi si overte a neposielajte cudzím ľuďom žiadne peniaze.

ZDROJ, FOTO : mjr. JUDr. Mgr. Daniel Džobanik, vedúci oddelenia komunikácie a prevencie


Verzia pre tlač
11.02.2021Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (7%)
  • normálne pracujem (33%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (33%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (28%)