Domov AKTUÁLNE > Krimi

Policajti NAKA pri akcii v Michalovciach úspešní

Dve výrobné linky na cigarety a na spracovanie tabaku, milióny kusov cigariet neoznačených platnou kontrolnou známkou, tony tabaku a látky poškodzujúce ozónovú vrstvu

Policajti NAKA pri akcii v Michalovciach úspešní

BRATISLAVA/MICHALOVCE. Dve výrobné linky na cigarety a na spracovanie tabaku, milióny kusov cigariet neoznačených platnou kontrolnou známkou, tony tabaku a látky poškodzujúce ozónovú vrstvu. To je čiastočný výsledok akcie policajtov NAKA v Michalovciach, ktorý prípad nelegálnej výroby cigariet, vzhľadom na vecnú príslušnosť, odovzdali príslušníkom Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS).

Príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy vykonávali procesné úkony na východe Slovenska pre políciou identifikované nelegálne cigarety a kompletné príslušenstvo na ich výrobu. Pri prehliadke priestorov totiž zaistili dve výrobné linky na cigarety a na spracovanie tabaku s množstvom príslušenstva k týmto linkám a komponentov potrebných na výrobu cigariet. Zároveň našli v priestore aj 4,5 mil. ks cigariet neoznačených slovenskou kontrolnou známkou a viac ako 20 ton tabaku. 

Vyšetrovateľ Kriminálneho úradu finančnej správy zadržal v tejto súvislosti 8 osôb ukrajinskej národnosti.

Škodu na spotrebnej dani z tabakových výrobkov vyčíslili kriminalisti z KÚFS predbežne na približne 2 mil. eur. Vyšetrovateľ finančnej správy začal trestné stíhanie pre porušovanie predpisov o štátnych technických opatreniach na označovanie tovaru (podľa § 279 ods. 1, ods. 3 písm. a) Trestného zákona), za ktorý hrozí páchateľom trest odňatia slobody na 3 – 8 rokov.

Okrem nepovolenej výroby tabakových výrobkov sa na mieste nachádzali aj nezákonne prechovávané zakázané látky - 43 kusov 11 kg fliaš obsahujúcich freón, pri ktorých vzniklo podozrenie z prečinu neoprávnenej výroby a nakladania s látkami poškodzujúcimi ozónovú vrstvu podľa § 304a Trestného zákona. Aj v tomto prípade začali trestné stíhanie.

Tento prípad nie je na Slovensku za tento rok jediný. Finančná správa zatiaľ v roku 2019 na Slovensku už sama identifikovala niekoľko prípadov nelegálnej výroby cigariet. V tejto oblasti má za sebou viaceré úspešné zásahy, vďaka ktorým zabránila, aby sa na európsky trh dostalo viac ako 30 mil. nelegálne vyrobených cigariet, 30 ton tabaku či tisícky cigár. V iných dvoch prípadoch (Košice, Sereď) zaistili tiež celé výrobne a zhabali kompletné linky na výrobu cigariet.

ZDROJ, FOTO : Finančná správa


Verzia pre tlač
28.08.2019Dávate si novoročné predsavzatia?


  • áno (17%)
  • nie (70%)
  • občas (13%)