Domov AKTUÁLNE > Krimi

Prichádza jeseň, cesty budú nebezpečnejšie

Dni budú kratšie, cesty mokré a šmykľavé, opäť pribudnú ranné hmly a treba sa postupne pripraviť na zníženú viditeľnosť

Prichádza jeseň, cesty budú nebezpečnejšie

HUMENNÉ. Nový školský rok prináša na cesty nielen vyššie počty účastníkov premávky, ale s jesenným obdobím aj zmenu počasia a s tým spojené zvýšenie riziká vzniku dopravných nehôd a kolízií. Dni budú kratšie, cesty mokré a šmykľavé, opäť pribudnú ranné hmly a treba sa postupne pripraviť na zníženú viditeľnosť. Po bezstarostnej letnej jazde sa musia sťaženým podmienkam prispôsobiť všetci účastníci cestnej premávky. Viac ako inokedy bude potrebná zvýšená opatrnosť, aby nedochádzalo k zbytočným nehodám a úmrtiam.

Bezpečnosť detí je prvoradá. Rodičia by mali vždy myslieť na to, že to, čo deti uvidia, to opakujú a učia sa od nich. Deti treba viesť k tomu, aby sa v cestnej premávke správali zodpovedne a uvážlivo. Chodec (teda aj dieťa) je povinný používať predovšetkým chodník. Pri prechádzaní cez cestu treba byť ostražitý a používať vyznačené priechody.

Priechod pre chodcov je určený na bezpečné prechádzanie cez cestu. Mimo priechodu smie chodec cez cestu prechádzať len kolmo na jej os a ak s ohľadom na vzdialenosť a rýchlosť jazdy prichádzajúcich vozidiel nedonúti zmeniť ich smer a rýchlosť jazdy. Chodec sa nesmie bezdôvodne zdržiavať na ceste, ani sa zastavovať. Prekonávať zábradlie a iné zábrany je zakázané.

Vodiči sa musia snažiť najmä predvídať a taktiež sledovať situáciu hlavne v okolí zastávok, škôl a nákupných centier, kde je zvýšený pohyb chodcov, detí i starších ľudí. Vodičom odporúčame v blízkosti priechodov pre chodcov znížiť rýchlosť. Chodci tým získajú  dosť času, aby dokončili prechádzanie. Situáciu v cestnej premávke treba pozorne sledovať, a pokiaľ vodič vo vedľajšom jazdnom pruhu zníži rýchlosť jazdy a zastaví vozidlo pred priechodom pre chodcov, taktiež okamžite znížime rýchlosť jazdy a zastavíme vozidlo, aby bol umožnený bezpečný prechod cez cestu všetkým chodcom.

"Treba myslieť aj na dostatočné označenie detí a ich školských tašiek reflexnými prvkami. Upozorniť ich, že počúvanie hlasnej hudby cez slúchadlá pripojené na mobil, či podobné prehrávacie zariadenia, je pri prechádzaní cez cestu mimoriadne nebezpečné, preto by ich ani nemali používať. Vyzývame všetkých účastníkov cestnej premávky, aby boli tolerantní a dodržiavaním pravidiel cestnej premávky prispeli k bezpečnosti svojej, ako aj bezpečnosti ostatných," povedal pplk. Mgr. Marek Lukacko, riaditeľ okresného riaditeľstva PZ.

ZDROJ : OR PZ HUMENNÉ
FOTO : MiMa, ilustračnéVerzia pre tlač
20.09.2019Dávate si novoročné predsavzatia?


  • áno (17%)
  • nie (72%)
  • občas (11%)