Domov AKTUÁLNE > Krimi

Užite si pohodové leto za volantom

POLÍCIA A PIVOVARNÍCI VARUJÚ PRED ALKOHOLOM ZA VOLANTOM

Užite si pohodové leto za volantom

BRATISLAVA. Aj počas leta budú pokračovať policajné akcie, ktorých cieľom je zvýšiť povedomie vodičov o nebezpečenstve alkoholu za volantom. Zamerajú sa najmä na letné festivaly, pretože práve víkendy a mladí ľudia sa spájajú s najväčším rizikom dopravných nehôd s alkoholom.

Preventívne akcie organizuje Slovenské združenie výrobcov piva a sladu v spolupráci s Policajným zborom a Oddelením bezpečnosti cestnej premávky Ministerstva dopravy a výstavby SR (BECEP).

V LETE JE VIAC NEHÔD SPÔSOBENÝCH ALKOHOLOM
Uvoľnená letná a dovolenková atmosféra, príjemné počasie a množstvo akcií vytvára viac príležitostí na zvýšenú konzumáciu alkoholu, čo sa podpisuje aj pod policajnými štatistikami. Oproti ostatným mesiacom v roku sa počas dvoch letných mesiacov viac ako o štvrtinu zvyšuje podiel nehôd, ktoré spôsobili vodiči pod vplyvom alkoholu. „Aj tieto štatistiky sú dôvodom, prečo nielen polícia a BECEP, ale aj pivovarníci považujú za dôležité neustále pripomínať vodičom, že alkohol za volant nepatrí,“ hovorí Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.

VÍKENDY A MLADÍ ĽUDIA
Preventívna kampaň je zameraná predovšetkým na návštevníkov letných hudobných festivalov. Tieto festivaly sa konajú vždy cez víkendy - dni, ktoré sú už aj mimo letného obdobia spojené so zvýšeným rizikom dopravných nehôd. „Víkendy sú vždy rizikové, udeje sa počas nich až 42 % všetkých dopravných nehôd zavinených vodičmi motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu,“ spresňuje plk. Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície P PZ: „Zvlášť sa musíme sústrediť na mladých ľudí (18 -
29 rokov), ktorí patria medzi najmenej zodpovedných vodičov. Podpisujú sa pod 40 % všetkých dopravných nehôd zavinených pod vplyvom alkoholom. Počas víkendov spôsobia mladí až takmer polovicu takýchto nehôd,“ dodáva Ján Ignaták.

FESTIVALOVÉ PREVENTÍVNE AKTIVITY
Policajné hliadky budú práve preto počas celého leta v blízkosti hudobných festivalov kontrolovať vodičov, či konzumovali alkohol. Tých zodpovedných odmenia osviežovačom vzduchu do auta alebo magnetkou s informáciou o orientačnom čase zostatkového alkoholu v krvi a nealkoholickým pivom.

„Pripravili sme viacero praktických informačných materiálov, ktoré pripomínajú nebezpečenstvo alkoholu za volantom,“ hovorí Jana Shepperd: „Naším cieľom je v prvom rade apelovať na ľudí, aby vtedy, keď sú autom, nepili alkohol a radšej zvolili napríklad nealko pivo alebo nealko radlery. V druhom rade apelujeme na tých, ktorí konzumujú alkoholické pivo, aby tak robili vždy s mierou a uvedomovali si nebezpečenstvo zostatkového alkoholu.“

Partnerom preventívnej kampane je opäť Zelená vlna RTVS, ktorá bude vodičom pripomínať, žealkohol za volant nepatrí a upozorňovať na zosilnené policajné hliadky počas festivalov.

Počas leta polícia taktiež zvýši dohľad aj na miestach iných kultúrno-spoločenských podujatí, v okolí kúpalísk, letovísk, železničných staníc, i ďalších miest so zvýšeným pohybom osôb. Polícia pripravila aj preventívno-výchovné aktivity, takže policajti navštívia deti a mládež v detských táboroch, ale aj seniorov v kluboch dôchodcov.

ZRADNÝ ZOSTATKOVÝ ALKOHOL
Veľkým problémom u šoférov býva často zostatkový alkohol, ktorého prítomnosť a pôsobenie sa často podceňuje. Koľko alkoholu a ako dlho koluje človeku v žilách, závisí od viacerých faktorov. Na odbúranie alkoholu z troch veľkých pív potrebuje muž vážiaci 85 kg asi osem hodín. Zatiaľ čo žena vážiaca 60 kg potrebuje na odbúranie alkoholu z  len dvoch veľkých pív približne deväť hodín. Preto, keď sadáme za volant aj viacero hodín potom, ako sme pili alkohol, je dôležité pozrieť si tieto množstvá a orientačné časy.

Podľa údajov BECEP je čas odbúrania alkoholu z jedného veľkého 12% piva porovnateľný s časom odbúrania alkoholu z 2 dcl vína a čas odbúrania  alkoholu z jedného veľkého 10% piva je porovnateľný s časom odbúrania alkoholu z 0,5 dcl liehoviny. 

BECEP upozorňuje na to, aký výrazný vplyv má alkohol na vodiča. Spôsobuje stratu sebakontroly a mnoho vodičov sa vtedy mylne domnieva, že jazdí bezpečne. Alkohol zhoršuje reakčný čas vodiča, jeho koordináciu a motoriku. Znižuje ostrosť zraku, zužuje videnie a spôsobuje tak rozostrené vnímanie situácie na ceste, čím vážne ohrozuje životy ostatných účastníkov cestnej premávky. Alkohol zároveň spôsobuje impulzívnejšie a riskantnejšie správanie, obzvlášť u mladých vodičov.

Podľa výpočtov BECEP sa nárast pravdepodobnosti dopravnej nehody zvyšuje s koncentráciou alkoholu v krvi. Pri 0,5 promile je u vodiča pravdepodobnosť dopravnej nehody o 100 % vyššia ako u vodiča, ktorý nepil. Pri 0,8 promile je pravdepodobnosť vyššia až o 400 %.



ZDROJ : mjr. Denisa Baloghová, hovorkyňa PPZ


Verzia pre tlač
02.07.2018



Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)