Domov AKTUÁLNE > Krimi

Vidieť a byť videný je životne dôležité

Nástrahy jesenného obdobia na cestách možno značne znížiť a preto dopravná polícia vyzýva všetkých účastníkov cestnej premávky na dodržiavanie základných pravidiel

Vidieť a byť videný je životne dôležité

PREŠOV. V jesennom období, ktoré je typické zníženou viditeľnosťou, skorým stmievaním, mrholím či inými obmedzujúcimi podmienkami, polícia každoročne zaznamenáva nárast počtu dopravných nehôd s účasťou nemotorových účastníkov cestnej premávky. Výnimkou nie sú ani posledné dni na cestách.

Jednou z najčastejších príčin takýchto nehôd je náhly vstup chodca na vozovku tesne pred idúce vozidlo, či nerešpektovanie svetelnej signalizácie na priechodoch. V jesennom počasí sú klzké cesty čím sa predlžuje brzdná dráha vozidla, vodič často nemá šancu bezpečne zastaviť. Je veľmi nebezpečné vchádzať na vozovku spoza stojaceho vozidla, či autobusu alebo spoza neosvetlených miest. Je nutné, aby aj vodiči rešpektovali práva chodcov na priechode a boli ohľaduplní a predvídaví.

Nástrahy jesenného obdobia na cestách možno značne znížiť a preto dopravná polícia vyzýva všetkých účastníkov cestnej premávky na dodržiavanie základných pravidiel:
 správať sa na cestách ohľaduplne a disciplinovane
 dodržiavať zásadu vidieť a byť videný a to používaním reflexných prvkov v obci i mimo obce
 prechádzať cez cestu predovšetkým na miestach na to určených
 nepreceňovať svoje schopnosti.

Tieto jednoduché pravidlá môžu zachrániť ŽIVOT!
Najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky sú chodci. Iste nikoho neprekvapí, že stretnutie chodca s motorovým vozidlom končí takmer vždy zranením chodca alebo v tom horšom prípade jeho usmrtením. Najrizikovejšími sú deti a starší ľudia. Starší človek má  predĺžený reakčný čas, dieťa zase koná impulzívne, nerozvážne. Najrizikovejšie miesta sú v okolí škôl, obchodných centier, kostolov, ale i kultúrnych či reštauračných zariadení.

Keď zbadáte na ceste, na chodníku chodca – spomaľte! Aj keď nebudete na prípadnej nehode niesť vinu, výčitky svedomia ostanú, svedomiu sa len veľmi ťažko odpúšťa.

Treba si uvedomiť, že vidieť a byť videný je životne dôležité.

ZDROJ : mjr. Ing. Jana Ligdayová, starší referent špecialista - hovorca
FOTO : MiMa

Verzia pre tlač
28.11.2019Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (22%)
  • normálne pracujem (11%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (44%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (22%)