Domov AKTUÁLNE > Kultúra

Chemloňáci si vytancovali na medzinárodnom festivale Cenu primátora Červeného Kostelca

Folklórny súbor Chemlon Humenné opäť v medzinárodnom kontexte zaujal a to nielen choreografickým stvárnením tanca, tanečným, speváckym a hudobným prejavom, svojou disciplinovanosťou, ale i krásou krojov a pôvabom našich dievčat

Chemloňáci si vytancovali na medzinárodnom festivale Cenu primátora Červeného Kostelca

HUMENNÉ. V dňoch 14.-18. augusta 2019 sa členovia FS Chemlon Humenné, ktorý pôsobí pri Súkromnej základnej umeleckej škole Kudlovská Humenné, úspešne predstavili na 65. ročníku medzinárodného folklórneho festivalu v Červenom Kostelci v Českej republike. Podujatia sa v tomto roku zúčastnilo 12 zahraničných kolektívov z Argentíny, Panamy, USA, Taiwanu, Japonska, Veľkonočných ostrovov, Francúzska, Talianska, Bulharska, Srbska, Slovenska a 5 súborov z Čiech. Slovensko reprezentovali FS Chemlon Humenné a FS Mostár z Brezna.

Všetky kolektívy predviedli veľmi kvalitné a atraktívne programy, ktoré preplnené hľadisko oceňovalo vrelým potleskom. Taliani zaujali veľkolepou vlajkovou šou, Francúzi tancami na chodúľoch, Argentinčania a Panamčania svojim temperamentom, Taiwančania a Japonci bubnovou šou, lyrickými ženskými tancami, ale i scénickými výjavmi z ich mytológie, Bulhari a Srbi vynikajúcimi kolovými balkánskymi tancami. České súbory Kostelecká cimbalovka z Červeného Kostelca, Úsměv z Horní Břízy a Mikovjan z Mikovíc prezentovali tanečnú a hudobnú kultúru Čiech a Moravy. Zaujali najmä svojim speváckym a hudobným prejavom. Svoj program mali aj dva detské súbory – Ondrášek z Brna a Hadářek z Červeného Kostelca. Samostatným programom na festivale oslávil svoje 65. narodeniny aj jediný folklórny profesionálny súbor v Čechách – Vojenský umelecký súbor Ondráš Brno, v programe ktorého boli aj slovenské spevy a tance. Divákov očaril a ich Cenu divákov za pôsobivý prejav získal folklórny súbor z Veľkonočných ostrovov, ktorý predviedol typické domorodé tance svojej domoviny.


Slovenské kolektívy z Brezna ukázali nádherné tance a spevy z Horehronia a Detvy. Náš súbor Chemlon sa predstavil programom zostaveným zo zemplínskych, šarišských a rusínskych piesní a tancov v choreografiách doc. Vladimíra Marušina, ArtD. a to Verbunkom z Raslavíc, Fogášmi a Čardášom zo Zamutova a rusínskymi tancami Karičky, Pod nohy hraj, Utopená krása, Hostina a Fľaškový. Tanečníkom dôstojne sekundovali spevácke skupiny Hačure a Bosoročky, ako i náš spevák Ľudovít Džubák.

Výsledkom boli nielen veľmi pozitívne ohlasy divákov, ale najmä odozva vedenia festivalu a odbornej verejnosti. Milým bonusom bolo udelenie hlavnej ceny festivalu – Ceny primátora mesta Červený Kostelec FS Chemlonu Humenné.

Folklórny festival v Červenom Kostelci je výnimočný nielen svojou už 65. ročnou tradíciou a množstvom vynikajúcich zúčastnených kolektívov, ale najmä zanietenosťou hlavného organizátora podujatia – mesta Červený Kostelec, jeho vedenia, kultúrnych, spoločenských i neziskových organizácií, sponzorov a záujmom vďačných a veľmi kultúrnych divákov. Vynikajúce boli i výkony konferencierov a režisérov programov. Je pozoruhodné, že takýto veľký medzinárodný festival zvládlo nielen organizačne, ale i finančne a to prevažne zo svojich zdrojov 8 tisícové mestečko.

Chceme sa poďakovať primátorovi mesta Červený Kostelec Rostislavovi Petrákovi a riaditeľovi Mestského kultúrneho strediska v Červenom Kostelci Tomášovi Šimekovi za pozvanie, našej milej hosteske Kateřine Sedlákovej za nesmiernu trpezlivosť a porozumenie. Získali sme veľa skúsenosti, nadviazali milé priateľstvá a dostali pozvania na ďalšie medzinárodné festivaly. Snáď na druhý rok budeme referovať až z Kostariky, alebo Veľkonočných ostrovov. Náš tanečný kolektív na podujatí viedol Bc. Michal Gnip a Bc. Daniela Kerekaničová, spevácku skupinu Hačure Ľudovít Džubák, Bosoročky Mgr. Miroslav Kerekanič, ľudovú hudbu primášovali Štefan Gálik a
Daniela Kerekaničová a celý zájazd zastrešoval riaditeľ súboru Ladislav Ferík. Prezentácia na medzinárodnom festivale sa realizovala v spolupráci s vedením Súkromnej základnej umeleckej školy Kudlovská Humenné.

Folklórny súbor Chemlon Humenné opäť v medzinárodnom kontexte zaujal a to nielen choreografickým stvárnením tanca, tanečným, speváckym a hudobným prejavom, svojou disciplinovanosťou, ale i krásou krojov a pôvabom našich dievčat. Očarujúce boli i výstupy speváckej skupiny Hačure pri stánkoch ná námestí Červeného Kostelca za asistencie členov ostatných súborov a vďačných okoloidúcich. Cvakajúce fotoaparáty a mobily rozniesli zvesť o našom kolektíve a o kráse zemplínskeho a rusínskeho folklóru na všetky svetové kontinenty. Len oficiálny fotograf festivalu nasnímal cez 1200 snímkov z nášho súboru. Ale aj o tomto aspekte sú naše zahraničné prezentácie. O
propagácii slovenskej kultúry a nadväzovaní navzájom prospešných kontaktov.

AUTOR, FOTO : Miroslav Kerekanič, odborný pracovník Vihorlatského, múzea v Humennom a umelecký šéf FS Chemlon Verzia pre tlač
02.09.2019Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (12%)
  • normálne pracujem (24%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (41%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (24%)