Domov AKTUÁLNE > Kultúra

EMMA A BORIS V ŠTANDARDE NAJLEPŠÍ

Emma Sivá a jej tanečný partner Boris Savov si vytancovali zlaté vavríny...


Organizátorom súťaže je Tanečná škola Grácia Michalovce a bojuje sa aj o Pohár primátorky mesta HumennéEmma Sivá a jej tanečný partner Boris Savov si dnes na 12. ročníku medzinárodnej súťaže v tanečnom športe, ktorý dnes od 10. hodiny rannej prebieha v humenskom dome kultúry vytancovali zlaté vavríny.


Súťažný spoločenský tanec je spoločenský tanec pestovaný ako šport majúci svoje súťaže. Zahŕňa presne 10 tancov rozdelených na dve presne definované skupiny: štandardný tanec a latinskoamerický tanec.


Štandardné tance
Anglický valčík: je to rytmicky najjednoduchší spoločenský tanec, avšak v súťažnej forme  vyžaduje plné fyzické nasadenie. Jeho súčasná forma bola schválená na tanečnom kongrese v Anglicku v roku 1921.

Tango: tento tanec má pôvod v Argentíne. Prišlo do Paríža v roku 1907. Cirkevní hodnostári ho v tom čase  na popud pápeža dali v Európe do kliatby.


Viedenský valčík: je najstarším súťažným tancom. Svoj krst zažil v roku 1815, kedy bol prezentovaný na viedenskom kongrese aristokratov. Je svojím tempom najrýchlejším štandardným tancom.

Slowfoxtrot: Typický tanec anglického štýlu. Je označovaný za najťažší štandardný tanec pre svoje pomalé tempo a variácie.

Quickstep: Jeho pôvod je v Amerike, kde vznikol na báze ragtimov a neskôr bol tancovaný jako foxtrot. V roku 1914 sa dostal do Anglicka a o desať rokov neskôr bol uvedený na tanečnom parkete v tempe 52 taktov za minútu pod názvom quickstep. Divácky je obľúbený pre svoju sviežosť a pestrosť.


Latinskoamerické tance
Samba: Názov pochádza z portugalského tanca SAMBA. Vznikla z folkových brazílskych tancov černochov. Na začiatku storočia prešla niekoľkými vlnami Európou a vyvinula sa vo variačne pestrý, expresívny tanec.

Cha-cha: Jej pôvod je na Kube. Enriko Jorein ju vyvinul z mamba, ktoré v súčastnosti zaznamenáva renesanciu. Na Slovensko prišla v 60.rokoch . Je charakteristická hravosťou a koketériou.

Rumba: Pochádza z mamba bolera. Svojou podstatou je afrokubánskym tancom, plným výrazu. Je zmesou lásky, oddanosti a zmyselnosti ženy, túžby a mužnosti.

Paso doble: Tanec sa vyvíjal v Španielsku a Francúzsku ako metaforické stvárnenie koridy. Sú tu viditeľné prvky flamenga. Partner predstavuje torera a partnerka capu - červenú muletu. Je to tanec so silným výrazom, veľkým napätím.

Jive: Je to tanec afroamerického pôvodu a jeho dnešná podoba je výrazne ovplyvnená swingom a rock and rollom. Na súťažiach sa tancuje od roku 1962.
 

160 tanečných párov zo Slovenska i zahraničia - Litvy, Rumunska, Poľska, Maďarska, Ukrajiny súťažia v štandardných a latinskoamerických tancoch vo všetkých vekových i výkonnostných kategóriách podľa súťažného poriadku Slovenského zväzu tanečného športu. Organizátorom súťaže je Tanečná škola Grácia Michalovce a bojuje sa aj o Pohár primátorky mesta Humenné.

   

Súťaž bola rozdelená do predpoludňajšej a popoludňajšej časti, večer o 19. hodine je na plánovaný Galaprogram.
Na výkony tanečníkov po celý deň dohliada prísnym okom 14 členná medzinárodná porota a povzbudzujú prítomní príbuzní i divácka verejnosť.


 Tanečný šport
Športový spoločenský tanec má pevne stanovené pravidlá, systém súťaží, hodnotenie, podmienky na postup, je namáhavý z fyzickej aj psychickej stránky, s významným obsahom elegancie, ladnosti, kultúry a krásy pohybu. Záleží len na schopnostiach tanečného páru, ich vyspelosti a vytancovanosti, ako dokážu svojím tancovaním presvedčiť porotu (rozhodcov) o tom, že oni sú tí najlepší. Dámy v prekrásnych elegantných šatách, páni v čiernych frakoch, dokonalý tanečný pohyb - to všetko vytvára atmosféru tanečnej súťaže a sú to práve tieto faktory, prečo sa väčšina ľudí rada díva na tanečné súťaže.


Naši úspešní
S odprezentovaním súťažných štandardných tancov - waltz, viedenský valčík, quickstep, slowfox a tango si dnes vo svojej kategórii JUNIOR I D najlepšie poradili Humenčanka Emma Sivá a jej partner Boris Savov, ktorý je Michalovčan. Obaja spoločne trénujú v TK Grácia Michalovce, pár tvoria asi 1 rok a rovnako dlho sa aj zúčastňujú súťaží. Emma sa tancu venuje už 4 roky a práve toto – domáce víťazstvo je pre oboch vzácnejšie v tom, že ich súčasne posúva do vyššej kategórie I C.
Popoludní ich ešte čakala súťaž v "latine" :-)...

 

V tesnom závese za Emmou a Borisom, skončil aj druhý pár TŠ Grácia, Czetö Marco - Klepancová Kristína.


Do súťažných tanečných bojov z domácich tanečníkov ešte zasiahnu páry Šepeľa Martin - Balogová Renáta a Klič Marek - Šalatová Adela.Umenie či šport?
Tanečné páry, ktoré sa venujú v prevažnej miere súťažnému tancu- tanečnému športu, počnúc triedou D a končiac medzinárodnou, venujú drvivú väčšinu tréningov hlavne na nácvik svojich súťažných tancov.
"Výkonnostný rast páru nie je mysliteľný bez tvrdého náročného tréningu." - tvrdí odborník.
Z tohoto jasne vyplýva, že z hľadiska fyzickej náročnosti sa tanečný šport veľmi priblížil športovým výkonom v pravom slova zmysle.

A, v čom je umenie?
Páry tancujú nacvičený repertoár - variacie a figúry na rytmus tanca, bez ohľadu na celkovú hudobnú predlohu, melodičnosť.
To znamená, že tanec súťažných párov je vyjadrením hudby, aj keď je nesporné, že každý tanec určitým spôsobom choreografiou je.
Každá takáto choreografia sa však používa a tancuje na jeden konkrétny súťažný tanec /koľko tancov, toľko choreografií/.
Cieľ je jednoznačný: predviesť na súťaži celý repertoár čo najdokonalejšie podľa kritérií hodnotenia v tanečnom športe.Súvisiaci článok :
http://www.humencanonline.sk/sk/aktualne/kultura/v-rytme-rumby-i-slowfoxu/

MiMa
Foto : MiMa
Zdroj : internet
Verzia pre tlač
17.11.2013Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (20%)
  • normálne pracujem (20%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (40%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (20%)