Domov AKTUÁLNE > Kultúra

Folklórny súbor Chemlon dvakrát vypredal kinosálu MsKS v Humennom

Dve predstavenia, dva odlišné programy

Folklórny súbor Chemlon dvakrát vypredal kinosálu MsKS v Humennom

HUMENNÉ. Folklórnemu súboru Chemlon sa podaril husársky kúsok: V priebehu troch týždňov sa mu podarilo a dvakrát vypredať kinosálu MsKS v Humennom. Dve predstavenia, dva odlišné programy.

Prvé predstavenie 20. 10. 2019 s poetickým názvom Utopená krása – Pocta Starinčanom bolo venované 30. výročiu spustenia vodného diela Starina a druhé 10. 11. 2019 s prívlastkom výročné, venované dvadsiatke mužskej speváckej skupiny Hačure a životnému jubileu sólistu a vedúceho Ľudovíta Džubáka.

Pozorné hľadisko kinosály MsKS Humenné sa vyžívalo na dynamických tanečných kompozíciách, rytmickým potleskom sprevádzalo spevy Hačurov, ktorí sa predstavili aj blokom vysťahovaleckých piesní, s ktorými vyhrali celoslovenskú súťaž hudobného folklóru. Emotívnym vrcholom bola interpretácia piesní v podaní sólistu súboru Ľudovíta Džubáka. Všetky zložky folklórneho súboru Chemlon sa predstavili v netradičnej dramaturgii. Okrem folklórneho rusínskeho a sotáckeho materiálu nášho humenského regiónu prezentovali aj tance, spevy a hudbu iných národov. Spevácke kompozície Žádnej neví, Ja mám malovanou vestu a tanec Náš Pán táta s Pani mámou priblížili folklór Plzeňska, ruskými piesňami - Podmoskovnyje večera, Studentočka a Ruským tancom divák mohol v čase cestovať do Ruska. Talianske bel canto Torna a Sorrento utvrdilo divákov, že Ľudo Džubák je nielen interpret ľudových piesni, ale spevák so širokým žánrovým diapazónom.

Jubilantov prišli pozdraviť aj ich priatelia. Ako prvý sa predstavil Michal Petrašovský s piesňou „Parobčiňa“. Nasledovala spoločná pieseň s Ľudom Džubákom. Títo dvaja výnimoční interpreti vôbec po prvýkrát zaspievali duo na Slovensku, lebo doteraz spolu účinkovali len v zahraničí – v Taliansku a Švajčiarsku, kde spolu, s už nebohým Miroslavom Čabákom, spievali pre diplomatov OSN. Ďalším hosťom koncertu bola speváčka Simona Kačmárová, rodáčka z dedinky Stročín pri Svidníku. Predstavila sa muzikálovými piesňami „Padam, padam a Kéž sílu mám. Ako sa sama vyjadrila, mesto Humenné má rada, lebo práve s ním sú spojené začiatky jej speváckej kariéry na detských speváckych festivaloch „Spevy môjho rodu“ a „Zempľin špiva“, ktorých je laureátkou. Neprehliadnuteľnou bola aj mladučká speváčka Vanda Marinčáková, ktorá má už teraz na svojom konte dvoch Zlatých slávikov Slovenka.

O jej talente budeme určite aj v budúcnosti veľa počuť. Ujovi Džubákovi prišli gratulovať aj dievčatá zo speváckej skupiny Bosoročky, ktorých prirodzený prejav, pohladil dušu a ulahodil aj oku diváka. A veru sa objavila aj slzička na tvári niektorých, keď si Ľudo pozval na scénu svojho otca a syna, s ktorými si zanôtil piesne jeho srdcu najbližšie.

Celé predstavenie sprevádzala ľudová hudba FS Chemlon pod vedením Vierky Hajdukovej (členka ŠF Košice) s cimbalovým mágom Mikhailom Zakharyjom. Orchestrálne skladby tango Por Una Cabeza a Hora Martisorului odprezentovali hráči skutočne brilantne, čo divák ocenil dlhým, burácajúcim potleskom.

Na záver koncertu krstní rodičia pani Jela Timková, bývala učiteľka Ľuda Džubáka a pán Štefan Jusko pokrstili vodou z Ptavy profilové CD Ľudovíta Džubáka „Dolu našim valaľikom“.

Umenie tentoraz nezostalo bez povšimnutia, vedenie Matice slovenskej ocenilo speváka Ľudovíta Džubáka udelením Bronzovej ceny Matice slovenskej pri príležitosti životného jubilea a za zachovávanie tradícii a odkazu našich predkov. A odmeňoval aj predseda združenia telesne postihnutých Spojme srdcia pre zdravie Stročín a spoluorganizátor podujatia Vladislav Kačmár, ktorý odovzdal sošky srdca – symbol združenia a ďakovné listy Ľudovi Džubákovi, Ladislavovi Feríkovi a Miroslavovi Kerekaničovi za dlhoročnú spoluprácu.

Predstavenie sa konalo pod hlavičkou Rusínskeho záujmového združenia v spolupráci s občianskym združením Spojme srdcia pre radosť Stročín, Folklórnym súborom Chemlon, SZUŠ Kudlovská a Maticou slovenskou a s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky Koncert mal prívlastok benefičný. Výťažok poputuje na nákup liekov a zdravotníckych pomôcok pre telesne postihnutých.

Úprimné poďakovanie patrí všetkým, ktorí boli na scéne, aj tým, ktorí to všetko pripravili. Vážime si aj divákov, ktorí prišli a pomohli vytvoriť neopakovateľnú atmosféru.

Zaplnené hľadisko je pre nás veľkým záväzkom do nášho budúceho snaženia. Ďakujeme všetkým sponzorom, aj tým, ktorí sa ešte len rozhodnú pozvať Chemlon na vystúpenia. Úsilie nás všetkých preukázalo života schopnosť a šikovnosť súčasných generácií a ich právo na sebauplatnenie hlavne v našom rodnom meste Humenné a v jeho okolí. Chráňme si to a buďme hrdí.

Všetkých priaznivcov umenia pozývame na náš vianočný koncert, ktorý sa uskutoční 16. decembra 2019 o 16.00 hod v MsKS v Humennom.


Stručná umelecká charakteristika jubilantov:
Mužská spevácka skupina Hačure vznikla v roku 1999 pri Vihorlatskom osvetovom stredisku
v Humennom. O začiatku úzko spolupracovala s Folklórnym súborom Chemlon, stala sa jej speváckou
zložkou. Spolu s Chemlonom účinkovala takmer v celej Európe, v Egypte a Turecku. Pravidelne sa
zúčastňuje postupových speváckych súťaží. Je viacnásobným účastníkom a laureátom celoštátnej súťaže
hudobného folklóru v kategórii spevácke skupiny v Banskej Bystrici.
Slovensko samostatne bez tanečnej zložky FS Chemlon reprezentovala na podujatiach v Poľsku –
Jaroslavľ, Przemyšl, v Čechách – Praha, Němčice nad Hanou, Srbsku – Ruský Kerestur, Chorvátsku –
Virovitica, Ukrajine – Perečín, Mukačevo a Francúzsku – Paríž, St. Lary. Spolu
s ľudovou hudbou FS Chemlon Hačure vydali 5 CD s piesňami z Horného Zemplína, nahrala televízne
relácie Naše naj..., Anderov rebriňák, Kapura.
Najvýraznejšou speváckou osobnosťou Hačurov je jej organizačný vedúci Ľudovít Džubák, umeleckým
šéfom a akordeónistom Miroslav Kerekanič.
Spevácka skupina Hačure spieva v zložení – Štefan Mojsej, Daniel Hnát, Marek
Lisakovský, Ondrej Kvašný, Lukáš Kvašný, Igor Popovič, Albert Antolík, Ľudovít Džubák, Jozef
Ducko a Ladislav Ferík.
Ľudovít Džubák v tomto roku slávi viacero jubileí. Okrem 20-ky s Hačurami ešte svoje 50-té
narodeniny a 40 rokov nepretržitého spievania vo FS Chemlon Humenné. Je to výnimočné, lebo takouto
vernosťou sa nemôže pochváliť hocikto. Je tiež nosným pilierom občianskeho združenia Folklórny súbor
Chemlon Humenné, kde pôsobí vo vedení od roku 1999.
Má za sebou tisíce vystúpení na Slovensku, stovky v zahraničí a medzi jeho najväčšie úspechy
patrí viacnásobná účasť v celoštátnej súťaži hudobného folklóru v kategórii sólo spev, je laureátom
festivalov ľudových spevákov Zempľin špiva a Spevy môjho rodu, reprezentoval Slovensko na Dňoch
európskej hudby v Aténach v Grécku, na medzinárodných festivaloch v Paríži a Poitiers vo Francúzsku,
Bibione v Taliansku a Ženeve vo Švajčiarsku.
Vydal spolu s ľudovou hudbou FS Chemlon svoje profilové CD Dolu našim valaľikom.
Miroslav Kerekanič, odborný pracovník Vihorlatského múzea v
Humennom
Stručná umelecká charakteristika jubilantov:
Mužská spevácka skupina Hačure vznikla v roku 1999 pri Vihorlatskom osvetovom stredisku v Humennom. O začiatku úzko spolupracovala s Folklórnym súborom Chemlon, stala sa jej speváckou zložkou. Spolu s Chemlonom účinkovala takmer v celej Európe, v Egypte a Turecku. Pravidelne sa zúčastňuje postupových speváckych súťaží. Je viacnásobným účastníkom a laureátom celoštátnej súťaže hudobného folklóru v kategórii spevácke skupiny v Banskej Bystrici.

Slovensko samostatne bez tanečnej zložky FS Chemlon reprezentovala na podujatiach v Poľsku – Jaroslavľ, Przemyšl, v Čechách – Praha, Němčice nad Hanou, Srbsku – Ruský Kerestur, Chorvátsku – Virovitica, Ukrajine – Perečín, Mukačevo a Francúzsku – Paríž, St. Lary. Spolu s ľudovou hudbou FS Chemlon Hačure vydali 5 CD s piesňami z Horného Zemplína, nahrala televízne relácie Naše naj..., Anderov rebriňák, Kapura.

Najvýraznejšou speváckou osobnosťou Hačurov je jej organizačný vedúci Ľudovít Džubák, umeleckým šéfom a akordeónistom Miroslav Kerekanič.

Spevácka skupina Hačure spieva v zložení – Štefan Mojsej, Daniel Hnát, Marek Lisakovský, Ondrej Kvašný, Lukáš Kvašný, Igor Popovič, Albert Antolík, Ľudovít Džubák, Jozef Ducko a Ladislav Ferík.

Ľudovít Džubák v tomto roku slávi viacero jubileí. Okrem 20-ky s Hačurami ešte svoje 50-te narodeniny a 40 rokov nepretržitého spievania vo FS Chemlon Humenné. Je to výnimočné, lebo takouto vernosťou sa nemôže pochváliť hocikto. Je tiež nosným pilierom občianskeho združenia Folklórny súbor Chemlon Humenné, kde pôsobí vo vedení od roku 1999.

Má za sebou tisíce vystúpení na Slovensku, stovky v zahraničí a medzi jeho najväčšie úspechy patrí viacnásobná účasť v celoštátnej súťaži hudobného folklóru v kategórii sólo spev, je laureátom festivalov ľudových spevákov Zempľin špiva a Spevy môjho rodu, reprezentoval Slovensko na Dňoch európskej hudby v Aténach v Grécku, na medzinárodných festivaloch v Paríži a Poitiers vo Francúzsku, Bibione v Taliansku a Ženeve vo Švajčiarsku.
Vydal spolu s ľudovou hudbou FS Chemlon svoje profilové CD Dolu našim valaľikom.

ZDROJ, FOTO : Miroslav Kerekanič, odborný pracovník Vihorlatského múzea v Humennom


Verzia pre tlač
19.11.2019Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (12%)
  • normálne pracujem (24%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (41%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (24%)