Domov AKTUÁLNE > Kultúra

Ján Sabo, bývalý choreograf a šéf FS Chemlon Humenné oslavoval sedemdesiatku

Stal sa priekopníkom v objavovaní čara sotáckeho folklóru na Slovensku, jeho dokumentácie a v jeho scénickom spracovaní

Ján Sabo, bývalý choreograf a šéf FS Chemlon Humenné oslavoval sedemdesiatku

HUMENNÉ. Sú medzi nami. Skromní, pracovití, čestní... Ľudia, ktorí pokladali v Humennom základy kultúry, školstva, zdravotníctva, zabezpečovali ekonomický rozvoj regiónu. Pre súčasnú generáciu už neznámi, napriek tomu pre Humenné veľmi dôležití. Jedným z nich je aj bývalý umelecký šéf, choreograf a tanečný pedagóg Folklórneho súboru Chemlon Humenné - Ján Sabo.

Ján Sabo patrí k povojnovej ťažko skúšanej generácii. Narodil sa 22.4.1949 v Čechách v obci Vlčí jamy okres Prachatice, kde jeho rodičia pôvodom zo Závady odišli za prácou. Odtiaľ sa vrátili do Vranova nad Topľou, kde mladý Janko ukončil základné vzdelanie. Stredoškolské štúdia absolvoval na Strednom chemickom učilišti v Humennom a na Strednej ekonomickej škole v Košiciach. Po ukončení povinnej vojenčiny na letisku v Žatci v Čechách, v rokoch 1978 -1981 pracoval v š.p. Bukóza Vranov nad Topľou na poste bezpečnostného technika a technológa a od roku 1982 v š.p. Chemlon Humenné. V roku 1989 zorganizoval pridruženú výrobu pri Poľnohospodárskom družstve Rozkvet v Udavskom pre členov FS Chemlon z dôvodu udržania pohromade silnej generácie tanečníkov a v roku 1990 založil svoju súkromnú firmu Ján Sabo Barter, ktorú vedie doteraz. Jeho
koníčkom sa stal folklórny tanec, čaru ktorému podľahol v tanečnej prípravke Folklórneho súboru Bukovčan Vranov nad Topľou. Menovaný súbor v rokoch 1978 – 1981 aj viedol ako jeho tanečný pedagóg a choreograf, kým v roku 1982 neprešiel do FS Chemlon Humenné a po zdravotných problémoch predchádzajúceho choreografa Ondreja Pavlíka neprevzal celé jeho vedenie.

K svojmu koníčku sa postavil fakt seriózne a preto absolvoval 5-ročné štúdium choreografov a tanečných pedagógov pri Národnom osvetovom centre v Bratislave, ktoré ukončil diplomovou prácou o sotáckej hudobnej a tanečnej kultúre. Stal sa teda priekopníkom v objavovaní čara sotáckeho folklóru na Slovensku, jeho dokumentácie a v jeho scénickom spracovaní.

Vo FS Chemlon postavil 2 celovečerné programy – „Večar na valaľe“ a „Dožinki“. Medzi jeho najvydarenejšie choreografie patria Lúčne hry, Podupčak z Dlhého nad Cirochou, Kamenické cifry a Kamenický čardáš z Kamenice nad Cirochou, Popisana a Po šafovsky z Dlhého Klčova, ale najmä Krucena, Fľaškový, Loškový a Čardáš zo Zamutova, ktoré boli najdlhšie užívanými tancami v našom súbore.

Pri svojej tvorbe spolupracoval s vynikajúcim tanečníkom, sólistom PUĽSU – Prešov a osvetovým odborným pracovníkom Krajského osvetového strediska v Košiciach Jozefom Bakšayom a pri krojovom zabezpečení mu pri návrhoch krojov odborne pomáhala choreografka, tanečný pedagóg, šéfka PUĽSU-Prešov a neskôr i riaditeľka KOS v Košiciach Melánia Nemcová. Kroje pre súbor dal šiť do ÚĽUV - u v Brezne.

Najdôležitejšiu súborovú situáciu Ján Sabo riešil v roku 1996, v jednom z najťažších súborových období, kedy po privatizácii zriaďovateľa š.p. Chemlon Humenné musel založiť Občianske združenie FS Chemlon a súbor istý čas pôsobil dokonca aj v jeho privátnych priestoroch. Pokúšal sa aj o vytvorenie jednotného mestského folklórneho hnutia podľa vzoru Michaloviec za spolupráce folklórnych kolektívov, mesta, kraja, poslancov, politických a podnikateľských subjektov, ale neúspešne. Bohužiaľ, mesto Humenné doteraz na to intelektuálne nedorástlo.

V súbore pôsobil do roku 2000, kedy z pracovných i rodinných dôvodov ukončil svoju činnosť. Na súbor ale nezanevrel a s vedením súboru a jeho členmi udržiaval vždy vynikajúce vzťahy.
A na Janka Saba nezanevreli ani členovia FS Chemlon Humenné, ktorí ho prišli pozdraviť pri príležitosti jeho sedemdesiatych narodenín, oslavy ktorých sa uskutočnili v priestoroch jeho firmy. Súborovú zdravicu začali speváci mužskej speváckej skupiny Hačure a ukončili tanečníci jeho nestarnúcimi choreografiami. O následnú zábavu sa postarali spevák sólista FS Chemlon Ľudovít Džubák a akordeónista Miroslav Kerekanič. Nuž, milý náš Janko, v mene všetkých členov FS Chemlon Humenné Ti za Tvoju usilovnú, dlhodobú, kreatívnu a nezištnú prácu pri našom súbore želáme veľa zdravia, pracovných i osobných úspechov, potešenia zo svojich detí i vnúčat, Na mnohaja i blahaja ľita!!! A opäť príď medzi nás! Všetci Ťa čakáme!

Za členov súboru...

AUTOR, FOTO : Mgr. Miroslav Kerekanič, odborný pracovník Vihorlatského múzea v Humennom, umelecký šéf FS Chemlon Humenné


Verzia pre tlač
31.05.2019Ste spokojný/-á s tohtoročným letným počasím?


  • áno, v lete má byť horúco (12%)
  • nie, takéto extrémy neobľubujem (45%)
  • neviem, je mi to jedno (42%)