Domov AKTUÁLNE > Kultúra

MIKULÁŠ ROGOVSKÝ SA VRACIA DOMOV

Symbolicky, prostredníctvom svojich diel a pamätnej tabule, bude v Uliči prítomný už navždy

 
Symbolicky, prostredníctvom svojich diel a pamätnej tabule, bude v Uliči prítomný už navždyNa otváracom stretnutí Vianoc v múzeu boli aj príbuzní Mikuláša Rogovského. Práve výstava tohto akademického maliara, rodáka z Uliča, sa stala nosnou udalosťou tohtotočného, jubilejného, 10. ročníka podujatia "Vianoce v múzeu", ktorá je venovaná jeho nedožitým 90. narodeninám.


Pri tejto príležitosti tu slávnostne odovzdal "majstrov" syn pamätnú tabuľu, ktorá bude umiestnená na budovu Obecného úradu v Uliči starostovi obce – Jánovi Holinkovi a reprodukciu jedného z obrazov svojho otca symbolicky všetkým jeho rodákom.


 

 

"Sme kraj chudobný na majetky a peniaze, ale bohatý na ľudí a ich talent. Mikuláš Rogovský je jedným z nich.", povedal Ján Holinka.

"Ďakujem, že ste sa rozhodli zrealizovať túto výstavu a vzdať tak úctu môjmu manželovi.", poďakovala sa Vihorlatskému múzeu vdova Rogovská.


   

 Kto bol Mikuláš Rogovský
Akademický maliar Mikuláš Rogovský sa narodil 17.12.1923 v Uliči na východnom Slovensku, zomrel vo veku 79 rokov 21. 4. 2002 v Košiciach.

Študoval na gymnáziu v Michalovciach. Výtvarne sa vzdelával na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave (1944-1949) pod vedením prof. Gustáva Mallého, Jána Mudrocha a Dezidera Millyho.
Po štúdiach pôsobil ako stredoškolský profesor v Strážskom / 1950 – 1951 /, potom sa usadil v Košiciach. Po krátkom pôsobení ako scénický výtvarník v Štátnom divadle v Košiciach sa od roku 1952 venoval výlučne výtvarnej tvorbe, s výnimkou rokov 1961-1966, keď pôsobil ako odborný asistent na Pedagogickom inštitúte v Košiciach a Katedre výtvarnej výchovy PdF UPJŠ v Prešove. 

Venoval sa tvorbe krajinárskej, často maľoval kone, figurálnu tvorbu a monumentálno figurálnemu stvárneniu. Jeho tvorba je odrazom senzuálneho bohatstva, prostredníctvom ktorého reprodukuje realitu vždy s určitou dávkou lyrickej poetickosti. V jeho tvorbe dominujú žiarivé tóny. Ako maliar sa neustále zdokonaľoval a je preto veľmi ťažké určiť, v ktorom žánri a technike jeho maliarstvo dominuje.

Mikuláš Rogovský samostatne vystavoval od roku 1960 doma i v zahraničí.
Výstava vo Vihorlatskom múzeu potrvá do 31. januára 2014.
Súvisiaci článok :
http://www.humencanonline.sk/sk/aktualne/kultura/v-muzeu-uz-maju-vianoce/

MiMa

Foto : MiMa
Verzia pre tlač
17.12.2013