Domov AKTUÁLNE > Kultúra

Mužský spevácky súbor Rusinija úspešne reprezentoval Rusínov zo Slovenska

Spievali a tancovali nielen s domácimi účastníkmi festivalu no aj s exotickými tanečnicami z Kostariky a Veľkonočných ostrovov

Mužský spevácky súbor Rusinija úspešne reprezentoval Rusínov zo Slovenska

Liptál, ČR/Humenné SR. Mužský spevácky súbor Rusinija úspešne reprezentoval Rusínov zo Slovenska na jubilejnom Medzinárodnom folklórnom festivale v  Čechách. V dňoch 23. – 25. 8. 2019 sa zúčastnil jubilejného ročníka „50. Liptálskych slavnosti“.

V piatok večer v kultúrnom areáli počas družobného večera spoločne spievali a tancovali nielen s domácimi  účastníkmi festivalu no aj s exotickými tanečnicami z Kostariky a Veľkonočných ostrovov.

Orchester z ďalekého Taiwanu obdivovali, no s mladými hudobníkmi z Poľska, Gruzínska a Rumunska hneď boli na jednej hudobnej note a spoločnému hraniu nebolo konca kraja.

V sobou prijal starosta obce Ing. Milan Daňa na Obecnom úrade Liptál delegácie jednotlivých súborov na slávnostnom obede, kde si navzájom vymenili informačné a reprezentačné predmety. Na večernom galakoncerte vystúpili všetky zahraničné súbory, kde pri spoločnom spievaní slovanskej piesne Hej Sokoly, ktorú za doprovodu hrali a spievali naši chlapi a postupne sa pridávali aj všetci diváci a účinkujúci, bravúrne dirigoval Srdan Stojiljkovic.

Spievajúci amfiteáter utíchol až pri polnočnom ohňostroji. Nedeľné ráno patrilo bohoslužbe v Českobratrském kostele evangelickém, kde sme rusínskou piesňou pozdravili veriacich evanjelickej cirkvi. Nedeľný krojovaný sprievod folkloristov cez obec a nasledujúci galaprogram, ktorý spoločne zahájili rusínskou piesňou Mnohaja ľita, Mužský spevácky súbor Rusijina a Ženský zbor Rokytenka z Liptálu, boli poctou, no zároveň aj poďakovaním všetkým organizátorom a hostiteľom za vynikajúcu organizáciu a priebeh festivalových slávnosti. Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín, Mesta Humenné a podporou Prešovského samosprávneho kraja.

ZDROJ, FOTO : Milena LANCOŠOVÁ, riaditeľka OZ Rusinija 
Verzia pre tlač
11.10.2019Ste spokojný/-á s tohtoročným letným počasím?


  • áno, v lete má byť horúco (14%)
  • nie, takéto extrémy neobľubujem (34%)
  • neviem, je mi to jedno (52%)