Domov AKTUÁLNE > Kultúra

Perly poznania sa rozkotúľali vo Vihorlatskom múzeu

Prostredníctvom povesti o zakliatej Slávke z humenského kaštieľa a siedmych perlách poznania sa deti preniesli o tristo rokov do minulosti

Perly poznania sa rozkotúľali vo Vihorlatskom múzeu

HUMENNÉ. Príbeh o statočnosti, odvahe a veľkej chuti učiť sa absolvovali v rozprávkovej povesti žiaci Základnej školy na Hrnčiarskej ulici v Humennom v rámci celoslovenského projektu Letnej školy vo Vihorlatskom múzeu.

Prostredníctvom povesti o zakliatej Slávke z humenského kaštieľa a siedmych perlách poznania sa deti preniesli o tristo rokov do minulosti a spoznali časť života konkrétnej historickej postavy grófky Juliany Terézie Althanovej, jednej z dcér posledného Drugetha na humenskom panstve.

Interaktívny program pre žiakov počas prázdninového vyučovania prebiehal v umelecko-historickej expozícii a v expozícii ľudovej architektúry a bývania (skanzene) pod názvom Perly poznania. V rámci prehliadky expozícií sa mladší žiaci nižších ročníkov zapojili do plnia súťažných úloh spojených s hravým opakovaním školského učiva, spoznávaním regionálnej histórie a tradičných prejavov ľudovej kultúry horného Zemplína.

Počas programu získali deti poznatky o živote šľachty i služobníctva, dozvedeli sa ako sa šľachta zabávala, ako vyzerala ich každodenná hygiena, spánok, ako si v kaštieli kúrili, svietili alebo jedli. Do súťažných úloh bolo treba zapájať pozorovací talent a hľadať indície v samotných komnatách kaštieľa, pracovať s už získanými poznatkami, vyhodnocovať rôzne situácie a vedieť sa rýchlo rozhodovať.

Cieľom vzdelávacieho programu v rámci edukačných múzejných projektov pre deti bolo sprevádzať detských návštevníkov regionálnou históriou im vhodnou – zrozumiteľnou a zábavnou formou a poskytnúť deťom priestor k vzdelávaniu a zábave. V autentických priestoroch múzejnej inštitúcie a kultúrnej pamiatky mali žiaci zároveň možnosť konfrontovať svoje predstavy o histórii a formovať vzťah ku kultúrnym pamiatkam, zbierkovým predmetom i múzejnej inštitúcii.AUTOR : Mgr. Jana Fedičová, Vihorlatské múzeum v Humennom

FOTO : Archív Vihorlatského múzea v Humennom


Verzia pre tlač
21.08.2020Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (8%)
  • normálne pracujem (35%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (35%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (23%)