Domov AKTUÁLNE > Kultúra

Saxofónista Nikola Bankov o jeho pripravovanom debute zo zahraničia

Debutový album, svetový hosť a zahraničná zostava

Saxofónista Nikola Bankov o jeho pripravovanom debute zo zahraničia

Mladý, len 20 ročný saxofónista Nikola Bankov pred nedávnom nahral svoj debutový album a posiela do sveta jeho video teaser. Nikola študuje na prestížnej The Royal Academy of Music v Dánsku, no svojmu remeslu sa priúčal aj na svetoznámej Berklee College of Music a Conservatorium van Amsterdam.

Nikola podpísal kontrakt s nórskym vydavateľstvom AMP Music & Records AS a jeho debutový album “Bright Future” výjde na jeseň 2019. Na albume mu hosťuje svetová hviezda, tenor saxofónista Seamus Blake, ktorý sa o Nikolovi takto vyjadril:
“Nikola Bankov je fantastický alt saxofónista, ktorý píše chytľavé skladby a predvádza ich s bohatou elektrizujúcou zvukovou paletou. Bola to radosť s ním spolupracovať.”

Na albume budeme môcť počuť originálne kompozície od mladého saxofónistu, ktorý ich postupne zbieral od jeho šestnástich rokov. Ide o mix súčasného jazzu s elektronikou a efektami, čo vytvára čerstvý a moderný zvuk.
“Stále hľadáme nové zvuky a polohy. Nechceme znieť ako jazzová kapela. Keďže mám len 20 rokov, som ovplyvnený inými žánrami a trendmi. Snažím sa, aby moja hudba znela ako z toho daného obdobia a roku, v ktorom vyšla. Nie zaseknutá v minulom storočí.”

Nikola a Seamus používajú rôzné FX efekty aplikované na zvuk saxofónu a experimentujú s farbami. Kapelu dopĺňajú jední z najlepších a najvyťaženejších hudobníkov v Dánsku - August Korsgaard (synth), Jonas Gravlund (guitar), Jens Mikkel Madsen (bass), John Riddell (drums).


Album Teaser:
Nikola Bankov - alto saxophone
Seamus Blake - tenor saxophone
Jonas Gravlund - el. guitar
August Korsgaard - synth
Jens Mikkel Madsen - bass
John Riddell - drums
Nahral, zmixoval a zmastroval Jacob S. Worm v Apríli 2019 vo FinlandStudio - Aarhus,
Dánsko

Vydavateľstvo - AMP Music & Records AS (Oslo, Nórsko)

ZDROJ, FOTO, VIDEO : Nikola BANKOV
Verzia pre tlač
12.07.2019Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (8%)
  • normálne pracujem (29%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (38%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (25%)