Domov AKTUÁLNE > Kultúra

Vihorlatské múzeum obohatilo desať nových diel insitného umenia

INSITA - most umenia a spolupráce

Vihorlatské múzeum obohatilo desať nových diel insitného umenia

HUMENNÉ. Areál Expozície ľudovej architektúry a bývania (skanzen) Vihorlatského múzea v Humennom v týchto dňoch umelecky obohatili nové diela insitného umenia. Návštevníci skanzenu si desiatku drevených plastík a malieb insitných majstrov z Čiech, Poľska, Maďarska a Slovenska môžu prezrieť do konca letnej sezóny.

Sprístupnené diela pochádzajú z aktuálne ukončeného 14. ročníka medzinárodného výtvarného plenéra insitnej tvorby INSITA 2018. Dlhodobý projekt na podporu rozvoja európskeho insitného umenia, tradičnej ľudovej tvorby a kultúrnej výmeny skúseností a spolupráce sa konal v dňoch 15. −20. júla 2018 v prírodnom prostredí skanzenu (Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia).

Súčasťou INSITY 2018 je sprievodná výstava dvoch účastníkov plenéra, rezbárov z maďarského mesta Eger, Istvána Kissa a Tibora Balatoniho. Výstava drevených plastík, ozdobných predmetov z dreva a kultových bušómasiek zapísaných v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO potrvá v Galerijnej sieni Oresta Dubaya Vihorlatského múzea v Humennom do 18. augusta 2018.

Autorské diela vytvorené v rámci výtvarného plenéra tvoria súčasť bohatej zbierky múzejného zbierkového fondu insitného umenia. Na prahu budúcoročného jubilejného 15. ročníka medzinárodného výtvarného plenéra insitnej tvorby INSITA vo Vihorlatskom múzeu v Humennom tvorí čas získanú v rámci štrnástich ročníkov výtvarného plenéra vyše 180 diel od autorov z desiatich európskych krajín.

 
AUTOR : Mgr. Jana Fedičová, Vihorlatské múzeum v Humennom, marketing
FOTO : Juraj Kammer Verzia pre tlač
25.07.2018