Domov AKTUÁLNE > Kultúra

Vrátili sa k tradíciám, ukončili žatvu

Kultúrny program sa začal príchodom čeľadníkov, žencov ku gazdovi a odovzdaním žatevného venca

Vrátili sa k tradíciám, ukončili žatvu

HUMENNÉ. Dňa 31. augusta 2019 v záhradných priestoroch Hotela Merrys uskutočnila Miestna organizácia Rusínskej obrody v Humennom v spolupráci s MO MS, FS Chemlon a SZUŠ Kudlovská Humenné v rámci projektu Návrat k tradíciám podujatie Ukončenie žatvy, uvitie žatevného venčeka.

Samotné podujatie sa skladalo z dvoch častí – kultúrneho programu a spoločenského posedenia.

V kultúrnej časti sa predstavili členovia Folklórneho súboru Chemlon Humenné, Detského súboru Chemloňáčik Humenné, speváckych skupín Hačure a Bosoročky, trio Zornica, speváci Ľudovít Džubák, Vanda Marinčáková, Ľudka Kvašná, Tamara Volochová, Mirka Chomová a ďalší speváci. Kultúrny program sa začal príchodom čeľadníkov, žencov ku gazdovi a odovzdaním žatevného venca. Následne sa na javisku začala prezentácia vyššie uvedených kolektívov a jednotlivcov.

V rámci spoločenského posedenia sa účastníkom podujatia podával guľáš a klobáska. Niektorí účastníci si v nádhernom prostredí zašportovali, iní si sobotňajšie popoludnie spríjemnili hudbou a spevom so zúčastnenými folklórnymi kolektívami.

Podujatie splnilo očakávanie. Pripomenuli sme si v podaní zúčastnených folklórnych kolektívov staré tradície, kedy naši dedovia odchádzali na žnivá na Dolniaky a pracovali za obilie, ale aj kultivovane zabavili, zaspievali, porozprávali. Začala sa nová tradícia, takže o rok snáď opäť do videnia!

Podujatie sa realizovalo s finančnou podporou dotačného systému mesta Humenné. Ďakujeme!

AUTOR, FOTO : Mgr. Miroslav Kerekanič, odborný pracovník Vihorlatského múzea v Humennom


Verzia pre tlač
11.09.2019Dávate si novoročné predsavzatia?


  • áno (17%)
  • nie (72%)
  • občas (11%)