Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

V humenskej nemocnici sa vlani narodilo 570 detí

Humenská pôrodnica uskutočnila 557 pôrodov, čo je v porovnaní s predošlým rokom mierny nárast. Trinásť mamičiek si domov z pôrodnice odnieslo aj dvojičky

 V humenskej nemocnici sa vlani narodilo 570 detí

HUMENNÉ. V Nemocnici Svet zdravia Humenné prišlo počas minulého roku na svet 570 detí. Humenská pôrodnica uskutočnila 557 pôrodov, čo je v porovnaní s predošlým rokom mierny nárast. Trinásť mamičiek si domov z pôrodnice odnieslo aj dvojičky.

Zatiaľ čo v roku 2017 dosial počet pôrodov číslo 540, minulý rok ich bolo 557.

Chlapcov pritom prišlo na svet 287, dievčat 283. Medzi najčastejšími dievčenskými menami, aké rodičia dávali svojim novorodencom, sa objavili Nela, Eliška a Nina.

U chlapcov zase dominovali mená Jakub, Richard a Michal.

Prvá pôrodnica novej generácie
Humenská nemocnica ako prvá v sieti Svet zdravia v roku 2015 predstavila nový projekt pôrodnice novej generácie. Základom sú tri moderné pôrodné izby, ktoré nahrádzajú tradičné pôrodné sály. Mamičkám poskytujú väčšie súkromie pri pôrode i komfortné a príjemné prostredie.

Súčasťou pôrodnej izby je moderné polohovateľné pôrodné lôžko, detská postieľka, rozkladacie kreslo pre sprevádzajúcu osobu, samostatné sociálne zariadenie so sprchou či audio systém s upokojujúcou hudbou. Do pôrodnej izby okrem manžela či inej sprevádzajúcej osoby, lekára a sestry nemá prístup nik iný. Mamičky v nej strávia približne osem až desať hodín, čiže celý pôrod od prvej pôrodnej fázy až po záverečnú popôrodnú fázu.

Neformálne stretnutia s primárom
Nemocnica zaviedla od septembra minulého roku novú tradíciu. Raz mesačne, zväčša v prvý utorok v mesiaci, majú budúce mamičky príležitosť navštíviť pôrodnicu, pozrieť si jej priestory a na stretnutí s primárom sa opýtať na všetko, čo ich zaujíma.

„Viacero mamičiek nemá dostatok informácií o samotnom pôrode, možnostiach, ktoré nemocnica ponúka, nepozná priestory pôrodnice a personál. Aj to prispieva k obavám z príchodu dieťatka na svet, ktoré mamičky majú. Na týchto stretnutiach im chceme preto pomôcť odbúrať stres. Mamičky sa môžu opýtať na čokoľvek, čo ich bude zaujímať, zoznámiť sa s personálom, ktorý sa o nich bude starať a zároveň si pozrieť priestory. Keď tak príde deň pôrodu, budú už prichádzať do známeho prostredia, medzi ľudí, ktorých poznajú a budú vedieť, čo ich čaká,“ vysvetľuje primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Svet zdravia Humenné MUDr.
Ladislav Hamadej.


Predpôrodná príprava
Nemocnica poskytuje mamičkám možnosť zúčastniť sa predpôrodnej prípravy. Vlani ju absolvovalo 57 mamičiek, čo je o 20 viac oproti predošlému roku. Cieľom prípravy je znížiť úzkosť a strach budúcej mamičky z pôrodu a poradiť, ako sa na pôrod pripraviť.

Pôrodnica niekoľko rokov realizuje aj bonding do prvého prisatia a poskytuje možnosť odberu pupočníkovej krvi či vypožičať si z nemocnice domov monitor dychu. Od decembra minulého roku tiež nemocnica umožňuje návštevy na všetkých izbách na pôrodníckom oddelení, nielen na nadštandardných.

Humenská pôrodnica vlani v expertnom hodnotení nemocníc, ktoré pripravuje Health Policy Institute v spolupráci s portálom www.rodinka.sk , získala prvé miesto v rámci Prešovského kraja.
Verzia pre tlač
07.01.2019Ste spokojný/-á s výsledkami komunálnych volieb 2018 v Humennom?


  • áno (56%)
  • nie (44%)