Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Boj za oslobodenie Bieloruska sa zapísal aj do histórie iných štátov

Aj naši rodáci bojovali v partizánskom hnutí v Bielorusku

Boj za oslobodenie Bieloruska sa zapísal aj do histórie iných štátov

HUMENNÉ. Tohtoročné letné mesiace som strávila na študijnom pobyte v Bieloruskej republike.

Jeho cieľom bolo skúmať partizánske hnutie v Bielorusku v rokoch 1941 – 1944, ktoré patrilo v rokoch druhej svetovej vojny k najväčším na svete. Viac ako 374 tisíc partizánov, sústredených v 213 brigádach a 1 255 oddieloch, bojovalo proti nemeckým fašistom, ktorí od leta 1941 okupovali bieloruské územie a zavádzali na ňom „nový poriadok“ – politiku genocídy miestneho obyvateľstva i rozkrádania materiálneho bohatstva.

Boj za oslobodenie Bieloruska sa zapísal aj do histórie iných štátov, vrátane Slovenska. V rokoch Veľkej vlasteneckej vojny v Bielorusku spolu s domácimi partizánmi bojovali aj ruskí, ukrajinskí, litovskí, lotyšskí, gruzínski, kazašskí a partizáni iných národov Sovietskeho zväzu, ako aj viac ako 4 tisíc zahraničných bojovníkov, medzi nimi približne aj 400 Slovákov a Čechov.

Slováci sa na územie Bieloruska dostali ako súčasť nemeckých vojsk nasadených na okupovanom území v rokoch 1941 – 1943. Časť z nich nadviazala spoluprácu s bieloruským partizánskym hnutím a prešla na jeho stranu. Medzi tými, ktorí bojovali v Bielorusku proti nemeckým okupantom, okrem už známeho kpt. Jána Nálepku, boli aj rodáci z nášho regiónu.

Archívne dokumenty chránené v ústrednom archíve – Národnom archíve Bieloruskej republiky v Minsku vypovedajú o slovenských bojovníkoch, medzi nimi aj o Michalovi Rjabikovi, Pavlovi Mackovi, Štefanovi Dimunovi a Vasilovi Turokovi z Habury; Jánovi Bednárovi z Belej nad Cirochou; Jozefovi Maškulakovi a Andrejovi Mažerikovi z Kamenice nad Cirochou; Jánovi Hasinovi z Parihuzoviec; Jánovi Gogovi z Medzilaboriec, či Jozefovi Jenčíkovi z Humenného. Nie všetci, ktorí prešli na stranu partizánov, mali to šťastie a vrátili sa po vojne späť do svojej vlasti. Viacerí z nich našli večný odpočinok v bieloruskej zemi.

AUTOR : Mgr. et Mgr. Luciána Hoptová, PhD.
FOTO : na fotografii je autorka článku v areáli Múzea Veľkej vlasteneckej vojny v MinskuVerzia pre tlač
02.11.2021Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (20%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (20%)
  • nie, nebudem riskovať (60%)