Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Čo by ste mali vedieť o očkovaní proti chrípke

Očkovanie proti chrípke sa odporúča všetkým deťom od 6 mesiacov do piatich rokov. V tejto vekovej skupine má chrípka ťažký priebeh a je spojená s vysokým podielom komplikácií až úmrtí

Čo by ste mali vedieť o očkovaní proti chrípke

HUMENNÉ. Keďže sa blíži jesenné a zimné obdobie, je potrebné myslieť na prevenciu respiračných ochorení, najmä chrípky.

Chrípka je infekčné ochorenie vyvolané vírusom. Klinicky prebieha ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Jej nástup je obvykle náhly, z plného zdravia. Často začína zimnicou, bolesťami hlavy, teplota stúpa na 39 - 40ºC. Chorý má bolesti svalov a kĺbov, suchý, dráždivý kašeľ, nádchu, pocit sucha a škriabania v hrdle. Ku klinickým príznakom dochádza za 1 až 3 dni od infikovania sa. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po 3-5 dňoch odznejú. K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do 2-4 týždňov od prvých
príznakov.

Najúčinnejšou formou prevencie proti chrípke je očkovanie
Základným princípom očkovania je tvorba špecifických ochranných protilátok, ktoré zabraňujú vzniku ochorenia, prípadne zmierňujú jeho priebeh a znižujú nepriaznivé dôsledky ochorenia. Zloženie očkovacích látok proti chrípke sa každoročne mení podľa aktuálnych kmeňov vírusu chrípky cirkulujúcich v predchádzajúcej sezóne, preto je potrebné očkovanie vykonať každoročne.

Simultánne s očkovaním proti chrípke sa odporúča každé tri roky podať očkovaciu látku proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam ako prevenciu závažných zápalov pľúc, najmä ľuďom s chronickými ochoreniami a seniorom.

Svetová zdravotnícka organizácia pre nadchádzajúcu chrípkovú sezónu 2017/2018 odporúča nasledovné zloženie chrípkových vakcín:
 A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09 – variant,
 A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2) – variant,
 B/Brisbane/60/2008 – variant.

Pre aktuálnu chrípkovú sezónu sú v Slovenskej republike k dispozícii dva druhyočkovací ch látok proti chrípke:
o Vaxigrip
o Influvac.

Očkovanie proti chrípke sa odporúča pre:
Očkovanie má byť v prvom rade zamerané na ľudí, u ktorých je najvyššia pravdepodobnosť vzniku komplikácií, resp. tých, ktorí sú najviac vystavení riziku nákazy. Vysoká pravdepodobnosť vzniku komplikácií je u osôb so zníženou obranyschopnosťou organizmu. Ide najmä o osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovo-cievneho systému, metabolickými, renálnymi a imunitnými poruchami.

Osoby staršie ako 59 rokov vrátene ich rodinných príslušníkov. Očkovanie je dôležité aj pre zdravotníckych pracovníkov, ktorí prichádzajú do priameho kontaktu s pacientom.

Ďalšou ohrozenou skupinou sú osoby žijúce v kolektívnych zariadeniach, ako sú domovy dôchodcov, sociálne ústavy, geriatrické centrá a podobne.

Medzi rizikové skupiny osôb, u ktorých by sa v prípade infekcie vírusom chrípky mohli objaviť komplikácie, sú tehotné ženy. Očkovaním chránia nielen seba, ale aj svoje dieťa.

Očkovanie proti chrípke sa odporúča všetkým deťom od 6 mesiacov do piatich rokov. V tejto vekovej skupine má chrípka ťažký priebeh a je spojená s vysokým podielom komplikácií až úmrtí.

Chránení očkovaním by mali byť aj športovci cestujúci na zahraničné športové súťaže v priebehu chrípkovej sezóny a cestujúci do cudziny v čase predpokladanej epidémie chrípky.

Chrípkový vírus sa ľahko a rýchlo šíri vzdušnou cestou z človeka na človeka najmä na miestach, kde sa zhromažďuje väčší počet osôb. Očkovanie sa preto odporúča ponúknuť najmä zamestnávateľom na zabránenie prerušenia plynulosti chodu ich firiem v priebehu epidémie. Najviac ohrozené sú pracoviská, kde dochádza k úzkemu kontaktu veľkého množstva ľudí, napr. učitelia, zamestnanci bánk, pôšt, obchodov, dopravy a pod.

Okrem toho by sa mali dať zaočkovať osoby žijúce v kolektívnych zariadeniach, ako sú napr. študenti na internátoch, ľudia žijúci v ubytovniach, nocľahárňach a podobne.

Chrípkovú vakcínu je možné podať každému, okrem kontraindikovaných osôb uvedených v písomnej informácii pre používateľa, priloženej k vakcíne.

Kedy sa odporúča očkovať
Očkovanie je najvhodnejšie vykonať v priebehu októbra až decembra, aby sa včas stihli vytvoriť ochranné protilátky. Ochranný efekt očkovania nastupuje po 10 až 14 dňoch. Na základe dlhoročných sledovaní sa prvý, obvykle mierny nárast ochorení očakáva v decembri.

V priebehu januára sa počet ochorení postupne zvyšuje a v priebehu februára epidémia chrípky vrcholí. Očkovanie je možné aj v čase zvýšenej aktivity chrípky, rizikom je však to, že očkovaná osoba ochorie skôr, ako si stihne vytvoriť protilátky.

ZDROJ : Lenka Lesňáková, Oddelenie epidemiológie a výchovy k zdraviu RÚVZ so sídlom v Humennom
FOTO : MiMa



Verzia pre tlač
21.09.2017



Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)