Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Dvojičky si z michalovskej pôrodnice odnieslo až 6 mamičiek

V michalovskej nemocnici sa narodilo vlani 1044 detí

Dvojičky si z michalovskej pôrodnice odnieslo až 6 mamičiek

MICHALOVCE. V Nemocnici Svet zdravia Michalovce sa počas minulého roka uskutočnilo 1038 pôrodov. V michalovskej pôrodnici sa vlani narodilo 530 chlapcov a 514 dievčat.

Dvojičky si z pôrodnice odnieslo až 6 mamičiek.

Najčastejšími menami, ktoré rodičia vybrali pre svoje novonarodené dievčatká, boli Olívia, Viktória a Natália. U chlapcov dominovali mená Sebastián, Adam a Martin. Tradičné slovenské mená však často vystriedali aj tie exotické ako: Šanaja, Melita, Neimar, Raymon, Ajše, Faruk, Jason, Jaren, Benett, Kimberly, Eshly, Mathue, Tessa, Caitlyn, Elif, Rajen, Baruk, Ejšan, Alas, Rodriges, Edže.
V blízkej budúcnosti sa plánuje nemocnica v Michalovciach premeniť na „spievajúcu pôrodnicu“, kedy na izbách šestonedelia bude neustále hrať príjemná upokojujúca hudba.

„V našej pôrodnici sa snažíme pre budúce mamičky vytvoriť maximálne príjemné a intímne prostredie. Máme samostatné pôrodné izby, kde sa mamičky môžu pripravovať na pôrod aj za prítomnosti blízkej osoby. Ponúkame aromaterapiu, muzikoterapiu a  jednoposteľové izby pre mamičky s dieťatkom s vlastným sociálnym zariadením. Aktívne podporujeme vzdelávanie a dojčenie, k dispozícií máme dve profesionálne laktačné poradkyne. Mamičky majú na každej izbe aj vlastný edukačný TV kanál k téme laktačného poradenstva. Za bežných okolností beží aj program, kde budúce rodičky majú možnosť diskutovať s lekármi a ďalším odborným personálom,“ poznamenal Marián Haviernik, riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Michalovce.

Mamičky si navyše môžu v spolupráci s personálom vytvoriť individuálny pôrodný plán či absolvovať predpôrodnú prípravu. V minulom roku predpôrodnú prípravu absolvovalo 69 mamičiek.

So svojimi skúsenosťami z pôrodnice sa podelila aj rodička Martina, ktorá si pre svoj prvý pôrod zvolila práve nemocnicu v Michalovciach.

„Všetky zdravotné sestry a lekári, ktorých som mala možnosť stretnúť, boli vždy veľmi dobre naladení, ochotní a ústretoví. Bola som vystrašená prvorodička, ktorú čakala plánovaná sekcia. Od príjmu na ambulancii po moment samotnej sekcie mi všetci zdravotníci pomohli nemyslieť na to, čo ma čaká a svojím príjemným prístupom eliminovali stres, ktorý som mala.

Samotná sekcia prebehla bez komplikácií a v dobrej nálade. Musím povedať, že som z pôrodnice odchádzala s tými najlepšími dojmami a príjemnými spomienkami na svoj prvý pôrod,“ napísala vedeniu nemocnice prvorodička Martina.

Tisíci novorodenec roku 2021 sa v Nemocnici Svet zdravia Michalovce narodil 14. decembra vo večerných hodinách. Bola ním malá Lianka z Trebišova. Od otvorenia novej nemocnice v decembri 2017 v michalovskej pôrodnici privítali už viac ako 4 180 novorodencov.
Verzia pre tlač
14.01.2022Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (33%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (29%)
  • nie, nebudem riskovať (38%)