Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Hnojňane a Hačure spievali aj na červenom koberci v Cannes

Zasúpenie nášho regiónu na medzinárodnom festivale v Taliansku a Francúzsku

Hnojňane a Hačure spievali aj na červenom koberci v Cannes

HUMENNÉ. V dňoch 30. septembra – 4. októbra 2021 speváci dvoch zemplínskych speváckych skupín Hnojňane z Michaloviec a Hačure z Humenného účinkovali na World folklore festival v Diano Marina, San Reme a Cannes. Genéza ich zahraničnej spolupráce bola nasledovná.

Vedenie speváckej skupiny Hnojňane zabezpečili účasť svojho kolektívu na renomovanom medzinárodnom festivale. Na poslednú chvíľu im ale z kolektívu vypadli 4 členovia včetne hudobného sprievodu. V tejto kritickej situácii michalovčania požiadali o spoluprácu vedenie speváckej skupiny Hačure a tak sa zrodila zaujímavá zemplínska zahraničná kombinácia, ktorej sa zúčastnili - Jozef Žobrák, Ján Halapi, Ľubomír Halapi, Ondrej Čižmárik, Andrej Dudáš, Milan Lukáč, Marian Kravetz z Michaloviec a Marek Lisakovský, Daniel Hnát a Miroslav Kerekanič z Humenného. Spojený kolektív sa prezentoval programom z repertoáru Hnojňanov a pod ich menom. Organizátormi zájazdu boli vedúci Hnojňanov JUDr. Jozef Žobrák a Ing. Ján Halapi, finančne zájazd podporilo 9 sponzorov z Michaloviec, Sobraniec a Zálužíc, ktorí si nežiadali byť menovaní. Speváci sa prezentovali na promenádnych vystúpeniach v Cannes, San Reme a na koncerte v Diano Marina.

Zvlášť zaujímavými boli vystúpenia pred známym Aristonom v San Reme, ale najmä na Promenade de la Croisette na ikonickom červenom koberci v Cannes. Okrem zemplínčanov sa na festivale predstavili kolektívy z Chorvátska, Rumunska, Poľska a Rumunska.

Zaujímavými boli aj mimo festivalové aktivity – kúpanie v mori, návšteva továrne na výrobu parfémov v Ezze, prehliadka Nice a Monte Carla. Prehliadku Monaca nám prekazil dážď. Ale najemocionálnejšie boli večerné spievania, spevácke prekáračky s miestnymi domorodými spevákmi na terasách talianskych reštaurácií v Diano Marina a nočné kúpanie v Stredozemnom mori. Naši zemplínski speváci si z Talianska a Francúzska odniesli okrem špeciálnej ceny a ceny pre najstaršieho účastníka festivalu, ktorým bol JUDr. Jozef Žobrák, veľa emocionálnych zážitkov. Zanechali dobrý dojem, ich účinkovanie – spev, improvizované tanečné cifrovanie a bezprostrednosť vyvolávali spontánny potlesk a obdiv domorodcov i zahraničných turistov. Vrelé poďakovanie organizátorov obsahovalo aj opätovné pozvanie na ďalšie ročníky festivalu. Ďakujeme a snáď i Do videnia!ZDROJ, FOTO : PaedDr. Miroslav Kerekanič, odborný pracovník Vihorlatského múzea v Humennom
Verzia pre tlač
26.10.2021Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (20%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (20%)
  • nie, nebudem riskovať (60%)