Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Hubárska sezóna sa len rozbieha

Miro Smetana huby nielen sám zbiera, ale aj spracováva na 100 spôsobov

Hubárska sezóna sa len rozbieha

MEDZILABORCE. Huby sú od nepamäti dôležitou súčasťou výživy človeka. Odborníci odhadujú, že na Slovensku rastie okolo 24 000 druhov húb.

Zatiaľ sa im podarilo popísať niečo viac ako 5 000 druhov. Na celom svete rastie poldruha milióna druhov húb. Niektoré huby sa vyskytujú na všetkých kontinentoch. Huby sa zbierajú zavčas rána. K vybaveniu hubára patrí košík a nejaký nožík. Nikdy huby nezbierame do igelitiek, kde by sa huby zdeformujú a rozdrvia, ale sa na teple zaparia.

Bežnému hubárovi stačí poznať 20 druhov húb, pravda aj vrátane jedovatých. Aj na hornom Zemplíne v závere augusta a začiatkom septembra sa lesy hemžili hubármi počnúc od Kamenice nad Cirochou, Belou na Cirochou, okolo Stakčína, či Kolbasova, ale aj v lesoch okolo Medzilaboriec a v ďalších lokalitách.

Pred niekoľkými dňami som v Medzilaborciach navštívil môjho priateľa, amatérskeho bežca MIROSLAVA SMETANU, ktorého som zastihol pri spracované hub.

"Posledné dni som vo voľnom čase viac chodil na huby a hneď ich musím spracovať. V lese stretávam veľa hubárov, ale niektorí nepatria do lesa – prírody. Značkujú si svoje hubárske miesta odhadzovaním rôznych papierikov, krabičiek od cigariet, pet fľašami, plechovkami od piva a podobne,“ dodal Miro.

Nazbierané huby treba čím najskôr spracovať. A tak som sa ho spýtal, ako spracováva huby na zimu.

"Väčšinu húb suším, z ktorých pripravujeme rôzne polievky a omáčky. Sušené huby skladujem v dobre uzavretých sklenených fľašiach. Zo sušených húb prípravujem aj korenie, kde sušené huby pomeliem, pridám trochu soli, čierneho korenia, sušenú zelerovú a petržlenovú vňať, poprípade inú sušenú zeleninu. Toto korenie je výborné dochucovadlo do omáčok, rizota, či polievok. Ďalej nakladám do octového nálevu, ale aj niečo dám do mrazáku. Je veľa spôsobov, ako konzervovať huby, ako nakladanie do soli, nakladanie do čistej vody, podusené huby na bravčovej masti a podobne. Z húb pripravíme niekoľko desiatok výborných jedál. Upozorňujem, že huby nemajú radi alkohol,“ s úsmevom upozorňuje Miro.

Veľká hubárska sezóna začne až teraz na jeseň od konca septembra až po prvé mráziky. Kto si neurobil zásoby na zimu, má možnosť o niekoľko dní.

AUTOR, FOTO : PA
Verzia pre tlač
10.09.2019Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (20%)
  • normálne pracujem (20%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (40%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (20%)