Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Humenčanka Luciána Hoptová je na Svetovom mediálnom fóre v Číne

Konferencie sa zúčastňuje viac ako 800 hostí z Číny a takmer zo 100 krajín sveta

Humenčanka Luciána Hoptová je na Svetovom mediálnom fóre v Číne

HUMENNÉ. V týchto dňoch sa uskutočňuje na najväčšom čínskom ostrove Hainan v meste Boao Svetové mediálne fórum.

Ostrov Hainan má rozlohu približne 34 000 km2 a žije na ňom asi 9 miliónov obyvateľov. Jedná sa o tropický ostrov, ktorý sa nachádza v Juhočínskom mori a je samostatnou provinciou Číny. Na jeho nádherných plážach iba nedávno vyrástli turistické letoviská. Hlavným mestom ostrova i celej provincie je dvojmiliónové mesto Haikou, ktoré je zároveň významným prístavom i obchodným centrom. Má  prívlastok aj Kokosové mesto kvôli vzduchu presýtenému vôňou kokosu a blízkeho mora.

Samotná konferencia sa uskutočňuje v meste Boao, ktoré má približne 200 000 obyvateľov. Zúčastňuje sa  jej viac ako 800 hostí z Číny a takmer zo 100 krajín sveta.

Rokovanie prebieha v hoteli Hainan Boao BFA a je zabezpečené po všetkých stránkach na veľmi vysokej úrovni. Svetového fóra sa zúčastňujú aj štyria zástupcovia zo Slovenska, traja z Bratislavy a tou štvrtou je Humenčanka Mgr. et Mgr. Luciána Hoptová, PhD., vysokoškolská učiteľka histórie. 


Svetové mediálne fórum je venované mediálnej spolupráci so zameraním na propagáciu obnovenia starodávnej Hodvábnej cesty, súčasťou ktorej by sa mala stať aj Slovenská republika a ďalších asi 70 krajín sveta. Je to unikátny projekt, na ktorý sa ma vynaložiť neuveriteľných až jeden bilión dolárov.

V súvislosti s touto čínskou investíciou minister hospodárstva našej krajiny Peter Žiga povedal: „Slovensko sa dlhodobo zaujíma o tento veľký investičný zámer. Ide o historickú príležitosť a považuje sa za projekt storočia. Všetko nasvedčuje tomu, že čínska strana a ďalšie významné štáty ako Rusko majú silný záujem novú Hodvábnu cestu rozbehnúť. Hoci podrobnosti ešte nie sú známe, zdá sa, že otázka už stojí len tak, či bude s nami, alebo bez nás.“ 

Čína, ako svetová veľmoc, v tejto otázke naozaj nič neponecháva na náhodu a snaží sa tento projekt mediálne pokryť po všetkých stránkach. Preto sú prítomní na tomto mediálnom fóre zástupcovia najprestížnejších svetových médií, ale aj ekonómovia, politici, historici, či predstavitelia iných sfér spoločenského života. Ich úlohou je vypočuť si predstavy čínskych predstaviteľov na túto otázku a zároveň viesť diskusiu o tomto unikátnom projekte, ktorý nemá v histórii obdobu. Investície do Hodvábnej cesty by sa mali týkať oblasti dopravy a obchodu. Pôjde o vybudovanie moderného námorného a pozemného prepojenie medzi Áziou, Európou a Afrikou.

„Slovensko sa zaujíma najmä o investície do železničnej dopravy, vrátane prekladísk,“ dodal Žiga.

Nová obchodná cesta by mohla byť pre Slovensko šancou, ako rozšíriť finančné a investičné možnosti rozvoja národnej ekonomiky. 

ZDROJ : Ivan Hopta
FOTO : súkromný archív Luciány HoptovejVerzia pre tlač
30.10.2018Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (22%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (22%)
  • nie, nebudem riskovať (56%)