Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Humenské ženy spoznávali svoj kraj

Cestovali do Levoče

Humenské ženy spoznávali svoj kraj

HUMENNÉ. Dňa 22. 6. 2019 sa členky Občianskeho združenia „Ženy a tradície“ na základe svojho plánu aktivít zúčastnili ďalšej exkurzie v rámci cyklu „Poznávame svoj kraj“.

Prvá zastávka bola v Hanušovciach nad Topľou. V Dessewffyovskom kaštieli sme si pozreli vlastivedné múzeum s rôznymi expozíciami (historická, prírodovedná, etnografická, poľovnícka, rod Dessewffy...).

V podzemných priestoroch kaštieľa je nádherná archeologická expozícia kde sú originálne exponáty od paleolitu po novovek.

V parku pri kaštieli je archeopark, ktorý ponúka poznanie piatich základných období praveku a včasného stredoveku prostredníctvom piatich obydlí a ich vybavenia. Mali sme šťastie, že sme videli prácu sklárov pri historickej sklárskej peci. Tiež sme ochutnali chlieb upečený v stredovekej peci.

V mestečku je okrem 2 kaštieľov a archeoparku aj vzácna technická pamiatka - najdlhší oblúkový viadukt v strednej Európe postavený počas 2. svetovej vojny.

Našou ďalšou zastávkou bola Levoča. Spoločne sme si pozreli baziliku sv. Jakuba s najvyšším dreveným oltárom na svete od Majstra Pavla z Levoče (pamiatka UNESCO), renesančnú radnicu, historické námestie a tiež sme sa prešli k Čiernemu kostolu. Je to starý kláštorný kostol minoritov.

V historickom centre mesta sme si vychutnali pohodovú atmosféru a znovu sme sa presvedčili o tom, že na východe máme veľa krásnych a zaujímavých miest, ktoré sa oplatí vidieť.

Eva Vladovičová


AUTOR : Eva Vladovičová
FOTO : Eva SninskáVerzia pre tlač
27.06.2019Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (12%)
  • normálne pracujem (24%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (41%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (24%)