Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Ivan Hopta : Už 28 rokov nás klamú a podvádzajú

Ivan Hopta : Už 28 rokov nás klamú a podvádzajú

NÁZOR

HUMENNÉ. V piatok 17. novembra 2017 uplynulo 28 rokov od pádu socializmu v bývalom Československu. Podotýkam socializmu, pretože žiaden komunizmus u nás neexistoval, čo potvrdzuje aj oficiálny názov našej krajiny - Československá socialistická republika. Noví mocipáni však už 28 rokov neustále nadávajú na neexistujúci komunizmus, pretože nadávaním na socializmus, ktorý priniesol občanom mnohé sociálne výdobytky, by u ľudí zrejme veľmi nepochodili. Svedčia o tom aj sociologické prieskumy, ktoré v kategórii strednej a staršej generácie vykazujú značný počet sympatizantov bývalého socialistického zriadenia.

Pre pamätníkov týchto dní, ale aj pre generáciu, ktorá vtedy nežila, chcem len pripomenúť politické ciele, s ktorými nová moc vtedy prichádzala. Boli obsiahnuté v Programovom vyhlásení občianskej iniciatívy Verejnosti proti násiliu a Koordinačného výboru Slovenských vysokoškolákov.

Jednalo sa o nasledujúcich 12 politických požiadaviek:

1. Žiadame vytvoriť zo Slovenskej národnej rady skutočný parlament slovenského národa, v ktorom budú mať zastúpenie všetky zložky našej spoločnosti.

2. Žiadame zaručiť úplnú slobodu tlače. Novinári, zvoľte si už dnes také vedenie redakcií, ktoré túto slobodu zaručia.

3. Žiadame zaručiť slobodu podnikania, zhromažďovania, spolčovania, pohybu, svedomia a ďalšie občianske práva a slobody.

4. Žiadame zrušiť vedúcu úlohu KSS zakotvenú v ústave a v tomto zmysle zmeniť ústavu.

5. Žiadame odideologizovať školstvo a kultúru a oddeliť kultúru od štátneho riadenia.

6. Žiadame zaručiť nestrannosť súdov a prokuratúry a vytvoriť skutočne právny štát.

7. Žiadame dôslednú odluku cirkvi od štátu.

8. Žiadame slobodné odborové hnutie a nezávislé študentské organizácie.

9. Žiadame zrovnoprávniť všetky formy vlastníctva.

10. Žiadame dôsledne demokratickú federáciu Čechov a Slovákov a zákonné upravenie práva postavenia národností na princípe plnej a faktickej rovnoprávnosti.

11. Žiadame reálne zaručiť právo na zdravé životné prostredie.

12. Žiadame zaručiť rovnakú šancu pre všetkých pri voľbe povolania a naplnení životnej dráhy.

Vážení spoluobčania, najmä vy, ktorí patrite k staršej a strednej generácii a ktorí ste zažili nielen dnešné kapitalistické zriadenie, ale aj bývalý socialistický režim, môžete objektívne porovnať, v ktorom spoločenskom zriadení sa vám žilo lepšie a ako sa za 28 rokov kapitalizmu podarilo splniť požiadavky z novembra 1989. Podľa môjho názoru realita pri plnení týchto požiadaviek v novembri 2017 je nasledujúca:

1. Parlament nie je dôstojným reprezentantom slovenského národa a zastúpenie v ňom nemajú všetky zložky našej spoločnosti.

2. Sloboda tlače existuje len pre vyvolených a bohatých, názory, ktoré sa nehodia tomuto kapitalistickému zriadeniu nie sú publikované.

3. Základné občianske práva a slobody sú len na papieri, slobodu pohybu majú iba tí, čo na to majú peniaze, domáci podnikatelia v porovnaní so zahraničnými sú v značnej nevýhode.

4. Vedúca úloha KSS v ústave bola naozaj zrušená, dnes je nahradená vedúcou úlohou strany SMER-SD, ktorá rozhoduje prakticky o všetkom dianí v našej krajine. V niektorých mestách a okresoch je situácia horšia, ako bola v päťdesiatych rokoch minulého storočia a vedúci predstavitelia niektorých regionálnych štruktúr sa správajú horšie, ako bývalé nomenklatúrne kádre.

5. Školstvo vôbec nie je odidelogizované, vplyv štátu a samosprávy na obsah výučby a personálnu politiku je doslova väčší, než bol pred novembrom 1989. Kultúra je závislá od finančných prostriedkov štátu a najmä na miestnej úrovni sa stala iba predĺženou rukou vládnucich predstaviteľov samosprávy, ktorí ju často využívajú na upevnenie svojej moci.

6. Slovensko nie je právnym štátom a o nestrannosti súdov a prokuratúry nemôže byť podľa mnohých občanov ani reči.

7. Požadovaná odluka cirkvi od štátu sa za 28 rokov neuskutočnila a cirkvi poberajú od štátu naďalej desiatky miliónov Eur ročne.

8. Slobodné odborové hnutie neexistuje, slovenské odbory totiž podpísali dohodu o spolupráci len so stranou SMER-SD a študentské organizácie prakticky nemajú žiaden vplyv na chod našej spoločnosti.

9. Formy vlastníctva nie sú rovnoprávne, absolútne do úzadia sa dostalo štátne vlastníctvo, vyzdvihované je najmä súkromné vlastníctvo, poľnohospodárske družstvá sú prakticky rozpadnuté.

10. Demokratická federácia Čechov a Slovákov sa neuskutočnila, nakoľko náš bývalý spoločný štát už dávno neexistuje.

11. Žiadne reálne právo na zdravé životné prostredie dnes nemáme a Slovensko sa pomaly,ale  isto stáva skládkou nepotrebného tovaru západnej Európy.

12. Reálna šanca pre všetkých pri voľbe povolania a napĺňania životnej dráhy absolútne neexistuje. Dobrú školu a dobré zamestnanie dnes získa iba ten, kto má bohatých rodičov a dobré známosti. Vysoké školy často končia ľudia, ktorí by mali za socializmu problém urobiť aj maturitu.

Nie, netvrdím, že bývalý socialistický režim nemal chyby a nedostatky. Mal ich a dokonca mnohé. Dovolím si však vysloviť svoj skromný názor, že aj napriek chybám a nedostatkom bol pre väčšinu ľudí socializmus prijateľnejší, humánnejší a sociálne spravodlivejší, než je dnešné kapitalistické zriadenie. Bolo potrebné odstrániť chyby socializmu a nie socializmus ako celok.

AUTOR : Ivan Hopta, predseda politickej strany ÚSVIT a poslanec Prešovského samosprávneho kraja
FOTO : archív I.H.



Verzia pre tlač
17.11.2017



Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)