Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Ľuboš JANKAJ : Darovať krv môžu iba ľudia, ktorí sa pozerajú na svet srdcom

Aj počas COVID 19 v máji daroval krv, ktorú potrebovali pacienti v ohrození života

Ľuboš JANKAJ : Darovať krv môžu iba ľudia, ktorí sa pozerajú na svet srdcom

SNINA. Darovanie krvi v mnohých prípadoch znamená záchranu života. Od rýchlej transfúzie krvi totiž závisia životy pacientov po úrazoch, nehodách, či ťažkých operáciách. Zabezpečenie dostatočného množstva životodarnej tekutiny pre pacientov rôznych krvných skupín je dlhodobým problémom. Preto Hematologicko-transfúzne stanice v spolupráci s Územnými spolkami Červeného kríža organizujú hromadné odbery ako je Študentská kvapka, Mikulášska kvapka, Valentínska kvapka krvi a ďalšie odbery pod inými názvami. Darovať krv môžu iba ľudia, ktorí sa pozerajú na svet srdcom. Citlivo reagujú na bolesti známych i neznámych, ktorí vedia pomôcť človeku svojou krvou. Mnohí darcovia darujú krv pravidelne, iní iba sporadicky.

Jedným pravidelným darcom krvi je nositeľ zlatej Jánskeho plakety je ĽUBOŠ JANKAJ, zamestnanec spoločnosti Andritz Humenné a aktívny hráč MFK Snina, ktorý hrá III. ligu, riadenú VsFZ.

"S darovaním krvi som začal ako 18-ročný ešte na strednej škole. Škola, ako mnoho iných stredných škôl sme sa zapojili do Študentskej kvapke krvi. Mali sme deň voľna, tak sme s chuťou zapojili. No niektorí mali strach, najmä dievčatá. Aj v rodine mal som darcov krvi. Otec daroval so spolupracovníkmi, kde sa im započítavalo do hodnotenia kolektívu. Brat daroval plazmu. No nejako sa im táto humanná činnosť vytratila z bežného života. Krvi nie je vždy dosť. V súčasnom zrýchlenom a modernom svete vznikajú ťažké úrazy, pribúdajú zhubné choroby a podobne je krv pre zdravotníctvo veľmi cenná a potrebná. Už sa stalo niekoľkokrát, že Evička Antaliková, koordinátorka
odberov krvi mi zavolala, aby som súrne prišiel darovať krv. Aj počas COVID 19 som v máji daroval krv, ktorú potrebovali pacienti v ohrození života. S darcovstvom krvi chcem pokračovať a mojim snom je získ Kňazovického medaulu za 100 odberov, no len verím, že mi bude zdravie slúžiť,“ hovorí Ľubo.

Ako 15-ročný som začal hrať za MFK Snina, kde vždy je dobrá partia. Niekedy sa nám darilo lepšie inokedy menej. Aj v klube máme darcov krvi. Príklad si berieme od nášho druhého trénera Mareka Lukáča, ktorý sa s odbermi blíži k šesťdesiatke. Ďalej sú to Matúš Lojka, Erik Hanc, Frederik Svistun.

Aj v iných kluboch sú futbalisti darcami krvi ako Erik Matús z TJ družstevník Kamenica nad Cirochou, ďalej v Belej nad Cirochou sú Dávid Karľa, bratia Hburajovci, Brečka, Piškanin. Aj v iných futbalových Horného Zemplína majú darcov krvi.

Je to pekné gesto mladých futbalistov a za šľachetnosť a humánnosť im za to patrí srdečná vďaka.


AUTOR : PA
FOTO : archív Ľ.J.Verzia pre tlač
22.06.2020Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (7%)
  • normálne pracujem (32%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (34%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (27%)