Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Maloletí migranti majú o očkovanie väčší záujem než slovenské deti

Centrum pre deti a rodiny Medzilaborce má prvých zaočkovaných detských migrantov proti ochoreniu COVID-19. Zaočkovaní sú pôvodom z Ghany, Pakistanu a Afganistanu

Maloletí migranti majú o očkovanie väčší záujem než slovenské deti

MEDZILABORCE. V pondelok (4.10.2021) sa v Centre pre deti a rodiny Medzilaborce zaočkovalo vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech 5 maloletých migrantov. Aby sa centrum vyhlo možným komplikáciám, vakcinácia prebehla za prítomnosti tlmočníka, ktorý maloletých oboznámil s výhodami, no aj možnými vedľajšími účinkami očkovania.

Zaočkovaní boli traja chlapci z Afganistanu, jeden chlapec z Ghany a jeden z Pakistanu.

Migranti boli vo veku od 12 do 18 rokov. Centrum pre deti a rodiny Medzilaborce je jediné zariadenie na Slovensku, kde sú umiestňovaní maloletí migranti bez sprievodu rodičov. „Bol to zložitý proces. Keďže na Slovensku nemajú rodičov, museli sme o súhlas požiadať opatrovníka, či poručníka. Informovaný súhlas v slovenskom, ale aj v ich rodnom jazyku museli zároveň podpísať aj samotní maloletí. Posledným krokom bolo oslovenie pediatričky, ktorá má oprávnenie očkovať. Každému žiadateľovi bolo pred vakcináciou poskytnuté kompletné zdravotné vyšetrenie,“ priblížil celý proces Vladislav Fejo, riaditeľ Centra pre deti a rodiny Medzilaborce.

Maloletí migranti majú o očkovanie väčší záujem než slovenské deti
Motivácia maloletých dať sa zaočkovať bola rôzna. Tí, ktorí sú v centre umiestnení dlhodobejšie, možnosť zaočkovať sa privítali predovšetkým kvôli škole. „Chcem chrániť seba aj spolužiakov,“ vyjadrili sa.

Inak tomu bolo v prípade slovenských detí. „V našom zariadení sú umiestnené aj deti zo Slovenska. Tie však reagovali podstatne zdržanlivejšie. Záujem badáme jednoznačne u cudzincov,“ doplnil Vladislav Fejo. Chlapci boli po očkovaní plní elánu, bez vážnejších vedľajších účinkov. Centrum po prvom úspešnom podaní vakcíny spustilo proces, na konci, ktorého by sa malo zaočkovať ďalších 10 maloletých migrantov.

Druhú dávku vakcíny môžu dostať aj v inej krajine

Všetci piati zaočkovaní dostali automaticky medzinárodné potvrdenie o zaočkovaní. Podľa slov riaditeľa Centra pre deti a rodiny musí zariadenie rátať aj s možnosťou, že migranti sa už v čase podania druhej dávky nebudú nachádzať na Slovensku. Cieľovou krajinou maloletých býva podľa riaditeľa Nemecko či Belgicko. Je preto možné, že druhá dávka vakcíny im bude podaná v cudzej krajine.

AUTOR, FOTO : Frederika LODOVÁ
Verzia pre tlač
06.10.2021Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (40%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (24%)
  • nie, nebudem riskovať (36%)