Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Mesto odhalilo pamätnú tabuľu úspešnému olympionikovi

Život úspešného olympionika sa skončil len vo veku 45 rokov v prvej svetovej vojne. Vojtech ZULAWSZKY, ako major armády, padol v bojoch pri Sarajeve

Mesto odhalilo pamätnú tabuľu úspešnému olympionikovi

TREBIŠOV. V pondelok 2. decembra 2019 mesto Trebišov slávnostne odhalilo Pamätnú tabuľu olympionika VOJTECHA ZULAWSZKÉHO, rodáka z Trebišova.

Úspešného športovca, strieborného medailistu z OH v Londýne, pripomína Pamätná aj informatívna tabuľa vo vestibule Športovej haly v Trebišove.

Slávnostný akt odhalenia Pamätnej tabule vykonal primátor mesta Trebišov PhDr. Marek Čižmár spolu s predsedom Olympijského klubu Michalovce a členom Výkonného Výboru Združenia olympijských klubov SR PaedDr. Jozefom Ucháľom, za účasti poslancov MsZ, vedenia Technických služieb mesta Trebišov, pozvaných hostí a zástupcov širokej verejnosti.
VOJTECH ZULAWSZKY
Šport: šerm
Účasť: Londýn 1908, Štokholm 1912
Narodený: 23. október 1869, Trebišov
Zomrel: Sarajevo (BIH)
Podľa výskumu športového historika v Budapešti Vojtech ZULAWSZKY absolvoval šermiarsku školu talianskeho majstra Santelliho a v šerme šabľou prešiel zmenou techniky od pohybu zápästia na pohyb celého ramena. Bol učiteľom telocviku, šermovania a maďarského jazyka. V roku 1898 reprezentoval Uhorsko. Začiatkom 20. storočia sa v záujme svojej šermiarskej kariéry presťahoval do Budapešti, kde sa zúčastňoval súťaží za klub MAC.
Na olympijských hrách Zulawszky štartoval dvakrát. V Londýne v roku 1908 v šerme šabľou ako 39-ročný získal striebro, keď ho predstihol slávny krajan Dr. Jenö Fuchs. V priamom súboji Zulawszky síce Fuchsa zdolal, ale keďže obaja dosiahli v eliminácii po šesť víťazstiev, rozhodovala medzi nimi dodatočná baráž, v ktorej uspel súper.

Ďalší olympijský štart si pripísal v 1912 v Štokholme, ale tam neuspel. Život úspešného olympionika sa skončil len vo veku 45 rokov v prvej svetovej vojne. Vojtech ZULAWSZKY, ako major armády, padol v bojoch pri Sarajeve.

Jeho pozostatky dala manželka previesť do Köszegu, kde ho dodnes pripomína pamätník.

Program podujatia spríjemnili žiaci ZUŠ v Trebišove - Samuel Kozák a Denis Romančák svojou hrou na akordeóne.

AUTOR, FOTO : Mgr. Martina MIŠTANIČOVÁ, hovorkyňa mesta


Verzia pre tlač
12.12.2019Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (10%)
  • normálne pracujem (29%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (38%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (24%)