Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Novým poslancom v Humennom bude tento skúsený komunálny politik

Miroslav Porochnavý by mal zasadnúť na poslaneckú stoličku už na najbližšom zasadnutí MsZ

Novým poslancom v Humennom bude tento skúsený komunálny politik

HUMENNÉ. Tesne pred Vianocami nás zarmútila správa o úmrtí Ivana Hoptu, dlhoročného poslanca MsZ v Humennom. V súlade so Zákonom o voľbách do orgánov miestnej samosprávy a Zákonom o obecnom zriadení na jeho miesto zasadne do poslaneckej lavice náhradník. Náhradníkom sa stáva ten kandidát, ktorý v posledných voľbách získal najviac hlasov voličov pod čiarou. Vo volebnom obvode číslo 1 je ním Mgr. Miroslav Porochnavý, ktorý získal 1147 hlasov.

Miroslav Porochnavý patrí medzi najskúsensjších regionálnych politikov. Takmer dvanásť rokov pôsobil ako starosta obce a niekoľko rokov predtým aj ako poslanec obecného zastupiteľstva. Bol členom správnej rady MAS – regionálneho združenia obcí a aktívne pôsobil aj pri rozvoji cezhraničnej spolupráce s Poľskom. Počas svojoj práce bol známy najmä aktívnym prístupom k riešeniu problémov, zavádzaniu nových a moderných riešení a tímovej práce s celým zastupiteľstvom. Nespájajú sa s ním žiadne škandály ani kauzy. Dlhodobo sa aktívne vyjadruje k otázkam života v našom meste.

„Miestna samospráva je dôležitým prvkom v živote každého jednotlivca, hoci si jej váhu niekedy neuvedomujeme. Mrzí ma, že sa z mestskej politiky vytratila ľudskosť a zdravý sedliacky rozum. To bol aj hlavný dôvod, prečo som sa rozhodol kandidovať. Týmto chcem zároveň poďakovať všetkým voličom, ktorí mi dali svoj hlas a vďaka tomu budem môcť vykonávať pre Humenčanov službu poslanca mestského zastupiteľstva,“ zdôrazil dôležitosť samosprávy Porochnavý.

Známy je tiež svojim prístupom k športu a kultúre.

„Mojim prvým aktom občianskeho aktivizmu bol otovrený list, ktorý sme napísali poslancom a primátorovi spoločne s priateľmi, hneď po tom, čo poslanci MsZ v Humennom asi v roku 2010 neodsúhlasili investičnú akciu – výstavbu tartanovej dráhy. Projekt som poznal, atletický zväz na to vyčlenil peniaze ale väčšina poslancov hlasovala proti. Niektorí z nich ešte sedia v poslaneckých laviciach. Nezazlievam im to, len Humenné a aj celý región, stratili vyše 10 rokov v rozvoji športu, lebo atletika je matkou všetkých športov a bez kvalitnej atletickej prípravy nebudeme mať ani futbalistov a ani hokejistov. Klubúk dole pred atlétmi, ktorí v týchto podmienkach dosiahli skvelé výsledky.“

Sám sa venoval atletike a na ihrisku pri mlyne strávil detstvo. Medzi jeho koníčky patrí fotografia a najmä športová. Pestuje bonsaje a veľa času trávi v prírode, alebo pri dobrej knihe. Do mestského zastupiteľstva by chcel priniesť vecné návrhy, zdravý rozum a slušnosť. Vadí mu najmä to, že niektorí poslanci si mýlia rokovanie zastupiteľstva s kabaretom a natáčaním predvolebných spotov.
Vytráca sa to najdôležitejšie – rozhodovanie o dôležitých otázkach života obyvateľov.

„Prácu poslanca vnímam ako obrovskú česť a doslova službu Humenčanom. Nejde mi o žiadne funkcie, ale o to, aby sa nám v tomto meste žilo lepšie. Cítim to tak, že mesto sa rúti do priepasti a padá do pozície nevýraznej dediny v Zemplínskom regióne. Stratili sme veľmi veľa. Mesto nemá drive, dynamiku a ideály. Humennému chýba jasný cieľ, potácame sa v spleti intríg, klamstiev, túžbe po moci a peniazoch. Nerešpektujú sa dohody, zákony a vulgárne sa útočí na sociálnych sieťach na aktivistov. Mestské noviny sa aj naďalej zneužívajú. Máme tu problém s distribúciou tepla, čo vnímam ako dôsledok zlých rozhodnutí počas posledných niekoľkých rokov,“ reagoval pri odpovedi na otázku, čo vidí ako najväčší problém v meste.

„Na záver budem parafrázovať veľkého bojovníka za ľudské práva, M.L.Kinga. Mám sen, že Humenné sa vráti na pozíciu, z ktorej v uplynulých rokoch spadlo. Verím, že rozpadajúce sa výrobné haly a prázdne kancelárske budovy ožijú, že naže ženy nebudú musieť chodiť slúžiť do Rakúska a chlapi na stavby do celej Európy. Verím, že problematiku tepla vyriešime moderne, slušne ale najmä tak, aby to prinieslo osoh a dobré ceny pre občanov mesta. Verím, že sa nájde dostatok vôle, dostatok ľudí a energie, aby sme to vydržali a nakoniec to dosiahli. Som presvedčený, že sa nám to aj s Božou pomocou podarí.“


Miroslav Porochnavý by mal zasadnúť na poslaneckú stoličku už na najbližšom zasadnutí MsZ. Poslanecký mandát začal aktívne vykonávať hneď po obdržaní dekrétu o zvolení. Veď sám roky pracuje s ľuďmi a vie, že poslanecká práca to nie je len pár hodín v rokovacej sále pred zapnutými kamerami. Poslanec musí slúžiť ľuďom denne. Ako sa mu to podarí, budeme pozorne sledovať a v konečnom dôsledku to zhodnotia voliči. Veď rok 2022 je rokom komunálnych volieb, kedy si budeme voliť nového primátora a poslancov.

AUTOR, FOTO : Eva Janická


Verzia pre tlač
07.01.2022Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (37%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (32%)
  • nie, nebudem riskovať (32%)