Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

O Cene PSK je rozhodnuté

Laureátov schválili krajskí poslanci

O Cene PSK je rozhodnuté

PREŠOV. Cenu PSK za rok 2022 dostane neurochirurg Juraj Šťeňo, umelecký sochár Ján Lesňák i kameraman a režisér Ladislav Csiky in memoriam. Rozhodli o tom jednohlasne poslanci krajského zastupiteľstva v pondelok 17. októbra na svojom 40. zasadnutí.

Verejnosť pritom na krajské ocenenie navrhla 16 osobností, z toho jeden návrh nesplnil stanovené kritériá. Komisia pre udeľovanie verejných ocenení PSK vybrala spomedzi nich troch laureátov.

Neurochirurg Juraj Šťeňo si prevezme cenu za mimoriadne dlhoročné zásluhy a významný odborný prínos v rozvoji neurochirurgie na Slovensku a v zahraničí. Rodák z Klenovej (okr. Snina) bol v roku 2015 zaradený medzi 16 najvýznamnejších neurochirurgov na svete.

Umelecký sochár Ján Lesňák, rodák z Levoče, bude ocenený za významný podiel na tvorbe sakrálnej kultúry a výtvarného umenia a medzinárodnú propagáciu Prešovského kraja. Jeho diela sa nachádzajú v Levoči, Košiciach, ale aj Ríme, Krakove či vo Viedni.

Medzi ocenenými je aj kameraman a režisér Ladislav Csiky in memoriam, ktorý zomrel vo veku 68 rokov v máji tohto roku. Cena PSK mu bude udelená za dlhoročný osobitý vklad v oblasti slovenskej audiovizuálnej tvorby a zásluhy na pozitívnej prezentácii Prešovského kraja.

Ladislav Csiky pracoval desaťročia v košickom štúdiu vtedajšej Československej, neskôr Slovenskej televízie a nakoniec v Rozhlase a televízii Slovenska. Za takmer 50 rokov jeho umeleckej dráhy sa v archíve košického štúdia nachádza takmer 500 relácií.

Najvyššie krajské ocenenia udelí samospráva už po 18.-krát. Stane sa tak v rámci galaprogramu v decembri na Veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove.

ZDROJ, FOTO : Oddelenie komunikácie a propagácie PSK


Verzia pre tlač
09.11.2022Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (40%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (24%)
  • nie, nebudem riskovať (36%)