Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Petícia : Zabráňte likvidácii denných sociálnych služieb pre ľudí so zdravotným postihnutím

Aj humenský stacionár sv. Júdu Tadeáša sa pridáva k výzve na podpísanie petície

Petícia : Zabráňte likvidácii denných sociálnych služieb pre ľudí so zdravotným postihnutím

HUMENNÉ. Pomôžme, zdieľajme, zachovajme priestor - denné stacionáre pre zdravotne postihnutých, duševne chorých a seniorov, vyzývajú aj Humenčania.

Denné stacionáre a ďalšie druhy denných (ambulantných) sociálnych služieb sú pre ľudí so zdravotným postihnutím jedinou možnosťou na ich rozvoj či stretávanie s kamarátmi. Pod vedením odborníkov sa tu učia zručnostiam, ktoré mnohí z nás považujú za samozrejmé - viazať šnúrky, používať príbor, starať sa o svoju bielizeň či domácnosť, orientovať sa v čase a priestore, učiť sa pracovným zručnostiam.

Novela zákona o sociálnych službách nastavila likvidačné podmienky pre tieto zariadenia. Na ich financovaní sa majú podieľať mestá a obce, z ktorých väčšina avizuje nedostatok financií na tento účel.

Doplácajú tak prevádzkovatelia denných stacionárov, ktorým hrozí, že v prípade nevyriešenia financovania, budú musieť svoje zariadenia zatvoriť. Vyzývame preto mestá a obce, aby si svoje zákonne povinnosti voči denným stacionárom plnili. Následne vyzývame Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny k zmene zákona o sociálnych službách tak, aby ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím neprišli o jedinú šancu na lepší život.

Petíciu môžete podpísať TU :-)

ZDROJ : citizengo.org
FOTO : archív, MiMa


Verzia pre tlač
14.02.2018