Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Posledný štvrtok pred koncom fašiangov bol v Trebišove veselý

Tak ako kedysi, tak aj v dnešných časoch sa na poslednej fašiangovej zábave snažia folklórne kolektívy predviesť symbolické pochovávanie basy

Posledný štvrtok pred koncom fašiangov bol v Trebišove veselý

TREBIŠOV. Štvrtok 8. februára 2018 sa v priestoroch Mestského kultúrneho strediska v Trebišove uskutočnilo kultúrno-spoločenské podujatie Fašiangy. O zábavu sa celý podvečer staral folklórny súbor Rozmarija.

Tak ako je zvykom, tieto posledné dni pred začiatkom pôstu sú vyplnené zábavami, plesmi, pitím alkoholu a hodovaním. Posledný štvrtok pred koncom fašiangov sa v minulosti nazýval aj tučný štvrtok. A taký bol aj ten fašiangový v Trebišove.

Program bol príznačný tým, že sa ženy – folkloristky začali správať neobvykle, boli odvážnejšie vo vzťahu k mužom, popíjali v krčmách, bujaro tancovali a spievali. Ako nám priblížila čo-to z fašiangového programu hovorkyňa mesta Trebišov Martina Mištaničová, „ich úlohou bolo zabaviť kedysi dedinčanov, tentokrát Trebišovčanov. Parodovali preto svadobčanov, tancovali cigánske tance, vysmievali sa z lenivosti, hlúposti, pýchy. Jedným slovom si mohli dovoliť (názorne ukázať) počas fašiangov to, čo si inokedy nemohli“.
Tak ako kedysi, tak aj v dnešných časoch sa na poslednej fašiangovej zábave snažia folklórne kolektívy predviesť symbolické pochovávanie basy. Folkloristi z Rozmarije zakončili svoje vystúpenie práve ľudovou hrou, ktorá parodovala skutočný pohreb. „Komické stvárnenie pochovania basy si návštevníci podujatia vychutnali v podaní kostýmových postáv kňaza, rechtora a smútiacich pozostalých. Kňaz ohlásil koniec zábavy a lúčil sa aj s basou, ktorú za náreku prítomných vyniesli von z divadelnej sály“, dodala Martina Mištaničová. Týmto aktom sa skončilo najveselšie obdobie roka, ktoré od Popolcovej stredy (14. februára) vystrieda 40-dňový pôst.

Účastníci Fašiangov, po ukončení zábavného programu, ochutnali  typické fašiangové jedlo  - šišky.

ZDROJ, FOTO : MsÚ TREBIŠOV


Verzia pre tlač
15.02.2018