Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Pozvánka : 6 rokov po policajnej razii v Moldave nad Bodvou

Keď sa z obetí stanú vinníci

Pozvánka : 6 rokov po policajnej razii v Moldave nad Bodvou

HUMENNÉ. Pozývame vás na verejnú diskusiu spojenú s prednáškou. 7. septembra 2019 v Galérii NERV, Laborecká ulica Humenné.

Čo sa stalo v Moldave 11. júna 2013? Aký majú dopad na verejnosť nevyriešené prípady? Čo robiť, keď sa z obetí stanú vinníci?

Je to už 6 rokov, odkedy polícia vykonala raziu v osade na ulici Budulovská v Moldave nad Bodvou. Vyšetrovanie zásahu nebolo dôsledné a nezávislé, a dodnes nedošlo k vyvodeniu trestno-právnej zodpovednosti voči príslušníkom polície, ktorí zásah naplánovali a zúčastnili sa ho. Zo zbitých Rómov a Rómky sa, naopak, stali páchatelia. Vyšetrovateľ 6 z nich obvinil z krivej výpovede a prokuratúra podala koncom mája obžalobu. Viacerí z nich už dostali z Okresného súdu Košice 1 trestné rozkazy za prečin krivej výpovede, bez toho, aby vôbec prehovorili pred sudcom. Prebiehajúce súdne pojednávania boli veľmi rozproruplné – napriek tomu, že obžalovaní nerozumejú dobre po slovensky chýbali preklady aj tlmočníci a vyskytlo sa mnoho ďalších problematických situácií.

Diskutujúci:
Obete policajného zásahu,
Radoslav Sloboda - riaditeľ Amnesty International Slovensko,
Martin Sýkora - koordinátor funraisingu Amnesty International Slovensko

Súčasťou programu je akustický koncert hudobného projektu "CHALANI Z CHATRČE"

Chalani z chatrče sú partiou muzikantov z osady Budulovská v Moldave nad Bodvou. Okrem skvelej hudby upozorňujú na neprávosti, ktorých sa oficiálne miesta dopúšťajú na najslabších obyvateľoch Slovenska. Vďaka ich parádnym hlasom sa dostali aj k spolupráci s Idou Kelarovou v jej projekte Čhavorenge. Ich vystúpenie neminulo ani najväčší festival na Slovensku - Pohoda.

ZDROJ : dodané, FB


Verzia pre tlač
04.09.2019Dávate si novoročné predsavzatia?


  • áno (18%)
  • nie (68%)
  • občas (14%)