Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Pozvánka : Vyčistime si Vydraňku

Ak nemôžete plast znova použiť, odmietnite ho



MEDZILABORCE. V utorok, 5. júna 2018 si Slovensko spoločne s celým svetom opäť pripomenulo Svetový deň životného prostredia. Je spomienkou na prvú konferenciu Organizácie Spojených národov (OSN) o životnom prostredí s heslom „Je len jedna Zem“, ktorá sa konala 5. – 16. júna 1972 vo švédskom Štokholme. Jeho hlavnou úlohou je podnietiť po celom svete čo najviac aktivít na podporu pozitívnej environmentálnej zmeny.

Pri tejto príležitosti si Vás ŠOP SR, Správa CHKO Východné Karpaty dovoľuje pozvať na akciu „Vyčistime si Vydraňku“, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 14.06.2018. Viac informácií o akcii nájdete v  priloženom plagáte.

Téma Svetového dňa životného prostredia 2018, ktorá znie BOJUJME PROTI PLASTOVÉMU ODPADU nás všetkých výzva, aby sme sa pripojili k celosvetovému cieľu bojovať proti jednému z veľkých ekologických problémov našej doby, ktorým je znečisťovanie hlavne jednorazovými plastmi.

Plast je dobrý materiál a má veľa možností využitia, ale žiaľ stali sme sa závislí na plastoch a väčšinu plastových výrobkov používame iba raz. To má závažné environmentálne dôsledky pre životné prostredie. Po celom svete sa každú minútu zakúpi 1 milión plastových fliaš na pitie. Každý rok používame až 5 triliónov jednorazových plastových tašiek, či vrecúšok. Celkom 50 % plastov, ktoré používame, je na jedno použitie. Takmer tretina plastových obalov, ktoré používame, neskončí v zbernom systéme, čo znamená, že skončí na našich mestských uliciach a znečisťovaním nášho prírodného prostredia.

Každoročne sa do našich oceánov dostáva až 13 miliónov ton plastov, ktoré  pokrývajú koralové útesy a ohrozujú tak zraniteľný morský život. Plasty, ktoré končia v oceánoch, by mohli za jeden rok obkolesiť našu Zem štyrikrát a môžu pretrvávať až 1 000 rokov v prírode, kým sa úplne rozložia.

Plast sa taktiež dostáva do nášho zásobovania vodou a teda aj do nášho tela. Aké škody to spôsobuje? Vedci stále nie sú istí, ale plasty obsahujú množstvo chemikálií, z ktorých mnohé sú toxické alebo narušujú hormóny. Plasty môžu slúžiť aj ako magnet pre iné znečisťujúce látky, vrátane dioxínov, kovov a pesticídov.

Globálne znečistenie plastovým odpadom v číslach:
• Každoročne sa používa až 5 triliónov plastových vrecúšok a tašiek
• 13 miliónov ton plastového odpadu sa dostane do oceánu každý rok
• 17 miliónov barelov ropy sa každoročne používa na výrobu plastov
• 1 milión plastových fliaš sa kúpi každú minútu
• 100 000 morských živočíchov je zabitých každoročne plastmi
• 100 rokov trvá odbúranie plastov v prostredí
• 90 % balenej vody obsahuje častice z plastu
• 83 % vody z vodovodu obsahuje častice z plastu
• 50 % spotrebiteľských plastov sú na jednorazové použitie
• 10 %  zo všetkého človekom vytvoreného odpadu je plast

Ani najvzdialenejšie ľadovce nedokázali ujsť pred znečistením a pred plastovým odpadom. Odborníci zozbierali vzorky ľadu z piatich rôznych regiónov v blízkosti Severného ľadového oceánu a zistili, že sa v nich nachádza až 12-tisíc častíc mikroplastov na liter ľadu.

AK NEMÔŽETE PLAST ZNOVA POUŽIŤ, ODMIETNITE HO

Tohtoročný Svetový deň životného prostredia ponúka pre každého z nás viaceré možnosti, ako môžeme pomôcť v boji proti znečisťovaniu plastovým odpadom na celom svete.

Existuje veľa vecí, ktoré môžeme urobiť. Napríklad môžeme požiadať reštaurácie, ktoré často navštevujete, aby ste prestali používať plastové slamky, môžete si do práce priniesť svoj vlastný hrnček a použiť ho na kávu z kávomatu, môžeme presvedčiť miestne úrady, aby zlepšili spôsob nakladania s odpadmi vo vašej dedine, meste.

Tu sú niektoré ďalšie konkrétne nápady:

Doneste si svoju nákupnú tašku do supermarketu
Presvedčte dodávateľov jedla, aby jedlo nebalili do plastových obalov, ale do iného materiálu
Odmietnite používať plastové príbory
Zbierajte akýkoľvek plastový odpad, ktorý vidíte pri prechádzkach prírodou
Trieďte plastový odpad a odhadzujte ho do na to určených kontajneroch
Čo ešte môžeme urobiť na vyriešenie tohto problému? Zdieľajte svoje nápady na sociálnych médiách pomocou hashtagu #BeatPlasticPollution.

Do 30. mája 2018 bolo zaregistrovaných už 1334 akcií na stránke http://www.worldenvironmentday.global/how-celebrate/celebrate-together

Pridajte sa aj Vy a bojujte proti jednorazovému používaniu plastov!

ZDROJ, FOTO : CHKO Východné Karpaty


Verzia pre tlač

Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (36%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (19%)
  • nie, nebudem riskovať (44%)