Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Pred 76 rokmi boli oslobodené mestá a obce aj v našom regióne

1. 12. 1944 vojská 18. armády 4. ukrajinského frontu prekročili rieku Ondavu a oslobodili mesto Trebišov

Pred 76 rokmi boli oslobodené mestá a obce aj v našom regióne

TREBIŠOV. 1. 12. 1944 vojská 18. armády 4. ukrajinského frontu prekročili rieku Ondavu a oslobodili mesto Trebišov. Prekročenie jej brehov bolo potrebným impulzom pre postup jednotiek streleckej divízie sovietskej armády, pod vedením generálmajora Dudareva, ktorého cieľom bolo nielen oslobodenie mesta, ale aj jeho pokračovanie smerom na neďaleké mesto Sečovce a okolité obce.

„Posledný kalendárny mesiac v roku oslobodenia nášho mesta priniesol obetu v podobe smrti 267 vojakov a 17 tunajších občanov. Nič predtým a ani potom nemohlo prekonať a viac zvýrazniť najcennejšiu hodnotu, ktorú títo hrdinovia zanechali svojím nasledovníkom," priblížila hovorkyňa mesta Trebišov Martina Mištaničová.

S uznaním a úctou si každoročne spomíname na hrdinstvo nášho národa, na našich otcov, matky, bratov i sestry počas týchto hrozných okupačných dní. Už 76. rokov žijeme v mieri v oslobodenom meste a štáte, ktorý odvtedy zmenil svoju tvár aj svoje smerovanie.

Historickú udalosť - 76. výročie oslobodenia mesta Trebišov si utorok 1. 12. 2020 pripomenuli, s obmedzeniami a minimálnym zastúpením vzhľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu, vedenie mesta, zástupcovia štátnej správy, Ozbrojených síl SR, členovia trebišovskej oblastnej organizácie SZPB.

Pietnym aktom položenia vencov v Pamätníku osloboditeľov na Mestskom cintoríne v Trebišove vzdali poctu všetkým padlým hrdinom, ktorí chránili domovy a v podobe obety svojho života vybojovali pre Trebišovčanov život bez hrozieb.

ZDROJ: Mgr. Martina Mištaničová
FOTO: Mgr. Zuzana Albrechtová

Verzia pre tlač
03.12.2020Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (7%)
  • normálne pracujem (31%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (36%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (26%)