Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Prešovský kraj zrekonštruoval stredné školy za 2,2 milióna eur

V novom šate je šesť škôl a jeden internát

Prešovský kraj zrekonštruoval stredné školy za 2,2 milióna eur

PREŠOV. Viaceré župné školy v Prešovskom kraji prešli modernizáciou. Krajskej samospráve sa ešte počas leta podarilo dokončiť stavebné práce na šiestich školách a jednom školskom internáte. Na ďalších dvoch školách rekonštrukcie ešte stále prebiehajú.

Dohromady šesť stredných škôl a jeden školský internát v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) vítali svojich žiakov po letných prázdninách v novom šate. Rekonštrukčné práce za 2,2 milióna eur sú ukončené. Modernizácie objektov finišovali počas leta na školách v štyroch okresoch – v Prešove, Kežmarku, Humennom a Snine.

Na školách sa zatepľovali obvodové plášte, vymieňali okná, rekonštruovali fasády vrátane balkónov, taktiež sa opravovali strechy škôl. Rekonštruovala sa aj elektroinštalácia, systém kúrenia, schody, odstraňovali sa systémové poruchy alebo sa robili vnútorné drobné stavebné úpravy.

V okrese Prešov sa počas leta dokončili rekonštrukcie na troch školách za 1,1 milióna eur.

Najväčšia investícia (796-tisíc eur) išla na zateplenie a úpravu fasády Strednej priemyselnej školy Strojníckej v Prešove. Realizáciou tejto investičnej akcie dôjde k značnej úspore nákladov na výrobu tepla. Na Strednej odbornej škole lesníckej v Prešove sa zrekonštruovala elektroinštalácia a strecha telocvične (204-tisíc eur). Rekonštrukciou a modernizáciou elektroinštalácie budovy teoretického vyučovania za takmer 150-tisíc eur prešla aj Spojená škola Ľ. Podjavorinskej v Prešove.

V okrese Kežmarok sa vynaložilo na stavebné práce Strednej odbornej školy v Kežmarku celkovo 730-tisíc eur. Na rekonštrukciu a modernizáciu elektroinštalácie budovy teoretického vyučovania na Tvarožianskej ulici vyčlenil PSK zo svojho rozpočtu 143-tisíc eur. Na zateplenie obvodového a strešného plášťa, odstránenie zatekania strechy a systémových porúch na hlavnej budove školy investoval kraj 587-tisíc eur.

V okrese Humenné bola dokončená rekonštrukcia Strednej zdravotníckej školy v Humennom, kde sa zateplila budova školy (110-tisíc eur) a školského internátu (126-tisíc eur).

V okrese Snina sa na Strednej priemyselnej škole zateplil strešný plášť a nainštalovali sa fotovoltické panely. Celkovo vynaložil PSK na túto investíciu 163-tisíc eur.

Na ďalších dvoch školách - Gymnáziu arm. gen. L. Svobodu v Humennom a Hotelovej akadémii J. Andraščíka v Bardejove rekonštrukčné práce ešte nie sú ukončené. Na Gymnáziu arm. gen. L. Svobodu v Humennom sa zatepľuje obvodový plášť a učebňa A za 223-tisíc eur.

Na Hotelovej akadémii J. Andraščíka v Bardejove prebieha rekonštrukcia balkónov, fasády budovy školy a schodiska. Celkové náklady predstavujú 130-tisíc eur.

AUTOR : Lea Heilová, Oddelenie komunikácie a propagácie
FOTO : MiMa, ilustračné

Verzia pre tlač
16.10.2019Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (8%)
  • normálne pracujem (35%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (35%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (23%)