Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Rusíni vystúpili na Hrad Makovica

Sprevádzaný bol spevom rusínskych ľudových piesní

Rusíni vystúpili na Hrad Makovica

MEDZILABORCE. V sobotu 4. septembra sa uskutočnil nultý ročník Národného výstupu Rusínov na hrad Makovica – Zborov (Народный выступ Русинів на град Маковіця - Зборів), ktorého sa zúčastnili Rusíni z rôznych kútov Slovenska i z Podkarpatskej Rusi.
 
Hlavným organizátorom akcie bola Rusínska obroda na Slovensku (Русиньска оброда на Словакії - ROS) v spolupráci s obcou Zborov a Združením za záchranu Zborovského hradu.
 
Účastníkov výstupu na parkovisku pod hradom v obci Dlhá Lúka v bardejovskom okrese privítali predstavitelia ROS Peter Mikula z Beloveže a predseda Martin Karaš z Kamienky.
 
Po ich príhovoroch nasledoval samotný výstup, ktorý po nenáročnej trase trval asi pol hodiny a sprevádzaný bol spevom rusínskych ľudových piesní. Okrem členov ROS sa výstupu zúčastnili aj zástupcovia mládežníckej organizácie molody.Rusyny (молоды.Русины), členovia Okrúhleho stola Rusínov Slovenska (Округлый стїл Русинів Словакії), zástupcovia Rusínov z Podkarpatskej Rusi (Підкарпатя), široká verejnosť každého veku či rodiny s deťmi.
 
Na samotnom hrade potom účastníkov výstupu privítal predseda Združenia za záchranu Zborovského hradu (Здружіня за захрану Зборівского граду) Vladimír Kaminský, ktorý v krátkosti informoval o prebiehajúcej rekonštrukcii hradu. Nasledoval približne hodinový kultúrny program na hradnom nádvorí, v rámci ktorého sa so svojim spevom predstavila spevácka skupina Belovežanka z Beloveže, Stefani Kovačová z Ortuťovej, Mária Šurkalová z Becherova, moderátorka programu Marianna Železná z Chmeľovej, Marek Mochnač z Habury a koniec programu patril Petrovi Kuckirovi z Podkarpatska, ktorý okrem spevu predviedol i hru na starodávny pastiersky hudobný nástroj – trembitu. Po skončení kultúrneho programu nasledovala prednáška o účasti Rusínov v bojoch Karpatsko-duklianskej operácie (Карпато-дуклянскa операція), ktorú odprezentoval historik Ladislav Jasik zo Svidníka. Na konci akcie sa organizátori zaviazali pokračovať v Národnom výstupe Rusínov aj v budúcnosti.
 


ZDROJ, FOTO : Mgr. Ladislav Jasik/ Мґр. Ладіслав Ясик

Verzia pre tlač
29.09.2021Chystáte sa v lete na dovolenku?


  • áno, už sa na to teším (22%)
  • ešte neviem, rozhodnem sa podľa pandemickej situácie (22%)
  • nie, nebudem riskovať (56%)