Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Seriál 3: Predávajte a kupujte nehnuteľnosti bez rizika. RK (ne) volať?!

Ako si vybrať správne?

Seriál 3: Predávajte a kupujte nehnuteľnosti bez rizika. RK (ne) volať?!
PR článok


HUMENNÉ. Predať nehnuteľnosť nie je ako predať auto, alebo starú skriňu. Už dávno neplatí, že podpíšeme zmluvu, podáme si ruky, vymeníme kľúče a hotovo. Je to komplikovaná cesta, ktorá má svoj začiatok, koniec, a medzitým sú určité nevyhnutné procesy, ktoré je treba dodržať.

Poviete si, čo je na tom? Predám, kúpim, žiadna veda, ale byt či dom nie sú 10 deka tresky. Aj policajné štatistiky dokazujú, že na trhu s realitami dochádza nezriedka k podvodným obchodom.

Kto naletí, príde nielen o peniaze, ale aj o danú nehnuteľnosť. Opatrnosti preto nikdy nie je dosť a keď ide o „veľké peniaze“, už vôbec nie. Ak oslovíte odborníkov, riziko, že sa popálite a zostanú vám len oči pre plač, sa niekoľkonásobne zmenšuje.

RK nevolať! vídať často v inzerátoch. Dôvody sú rôzne. Zväčša je to iba nevedomosť. Niekoho odrádzajú povinné poplatky, iného zlá skúsenosť niekoho blízkeho, alebo aj vlastná kedysi v minulosti. Predávať či kupovať nehnuteľnosť na vlastnú päsť, ale prináša oveľa viac úskalí, ako keď oslovíte odborníkov.
Pokračujeme seriálom o tom, aké výhody prináša spolupráca s realitnou kanceláriou. V niekoľkých krátkych, ale výstižných článkoch vám odpovieme na otázky, ktoré si aj vy možno dávate. Vysvetlíme výhody, aj prípadné nevýhody (zatiaľ o žiadnych nevieme, ale možno nám ešte niečo napadne), ktoré vyplývajú zo spolupráce s realitným maklérom. Začíname informáciami pre tých, ktorí byt/dom, resp. pozemok predávajú.

Odpovedá Bc. Tomáš Harasim, manažér pobočky Finanzpartner reality Humenné.

Ako si vybrať správne?
Možno si poviete, realitka ako realitka, ale nie je to pravda. Hľadáte najlepšieho lekára, najkvalitnejší tovar, najbezpečnejšie auto. Vyberajte preto aj najlepšiu realitnú kanceláriu. Veľa napovie osobná skúsenosť niekoho známeho, dnes nie je problém overiť si prácu, spôsoby a pracovné postupy jednotlivých realitných maklérov predovšetkým v menších mestách. Hľadajte seriózny prístup a flexibilitu. Dôverujte tým, ktorí rešpektujú váš názor. Dajte na prvý dojem. Ten čas, ktorý do toho investujete na začiatku, sa vám niekoľkonásobne vráti v bezproblémovom obchode.

Pri  rozhodovaní sa, s kým začnete spolupracovať, nenaleťte na bezduché benefity, ktoré vám niektoré realitné kancelárie ponúkajú, ako sú zájazdy, vysťahovanie, darčeky. Seriózna spoločnosť si nemusí klientov kupovať, hovorí za ňu jasnou rečou doterajšia práca.

Dôležitým faktorom pri rozhodovaní je aj to, kde má daná spoločnosť  sídlo, kanceláriu a samotných maklérov. Nechať predávať váš byt v Humennom maklérovi z Košíc, nie je celkom dobrý nápad. Nedokáže byť flexibilný, reagovať operatívne, nepozná lokálny trh tak dokonale, ako domáci makléri.

Hľadáte si nové bývanie? Plánujete osloviť RK?
- Áno 
- Nie

Len seriózna realitná kancelária robí seriózne obchody. Ak to s kúpou myslíte vážne, je rovnako dôležité, cez koho kupujete, ako to, od koho kupujete. Eliminujete tak riziká spojené s celým procesom, ktorý sa nezriedka vie poriadne skomplikovať.

Veľmi dôležitá pri rozhodovaní je nielen ponuka danej realitnej kancelárie, ale aj jej prístup ku klientovi a relevantnosť inzerovaných informácií.

Ak chcete byt v centre a realitný maklér vás zavedie na koniec mesta a presviedča vás, že to predsa nie je od centra ďaleko, zbystrite pozornosť.

Alebo chcete byt s balkónom a on sa vám snaží nahovoriť, že ho vôbec nepotrebujete... Ak chcete výťah, že ste ešte mladý a tých pár poschodí predsa hravo vybehnete...

Jednoducho, realitný maklér by vás nemal zavádzať, alebo by ste aspoň nemali mať pri komunikácii s ním taký pocit. Ak vám ponúkne aj niečo mimo vašich požiadaviek, je to v poriadku, ale mal by vyložiť karty na stôl ešte predtým, ako si prídete obzrieť danú nehnuteľnosť.

Nezriedka sa stáva, že zavoláte na inzerát, ktorý je na prvý pohľad aktívny a maklér vám povie, že nehnuteľnosť je už rezervovaná, alebo predaná. Tak sa opýtate na ďalšiu a rovnaká odpoveď. Poviete si, mám len smolu, ale ono to môže byť celkom inak.

Niekedy sú jednotlivé nehnuteľnosti, ktoré nájdete na inzertných portáloch, len akýmisi volavkami na prilákanie potenciálneho klienta. V lepšom prípade kedysi existovali, ale už sú dávno predané, v tom horšom sú len vymyslené.

Seriózna realitná kancelária pracuje iba s tým, čo reálne naozaj má v ponuke. Zodpovedne pristupuje k aktualizácii ponuky a nehnuteľnosti dáva do stavu – rezervované, alebo predané, aby zbytočne nezavádzala klienta.

Prečo niekedy stav „rezervované“ trvá tak dlho?
Stáva sa, že si vyhliadnete byt alebo dom, ktorý je označený práve vyššie spomínaným „rezervované“. Je to tak aj o mesiac, dva, možno tri. Začína vám to byť podozrivé, ale nie je. Ak sa rozhodnete na daný inzerát zavolať, maklér vám vysvetlí, čo je vo veci. Zväčša sa jedná o viac na seba nadväzujúcich obchodov, zdĺhavejšie vybavovanie hypotéky (predovšetkým, ak je kupujúcim cudzinec), alebo iné objektívne príčiny na jednej, či druhej strane obchodu s danou nehnuteľnosťou. V praxi všeobecne platí, že nehnuteľnosť sa po zložení rezervačného poplatku rezervuje na dobu štandardne 1 mesiaca, ale nemusí to tak byť a v špecifických prípadoch to pokojne môže byť aj dlhšie.

V prípade akýchkoľvek otázok týkajúcich sa predaja alebo kúpy nehnuteľností kontaktujte Realitnú kanceláriu Finanzpartner reality vo vašom meste:
Bc. Tomáš Harasim, t.č.: 0915 186 745, e-mail: tomas.harasim@fpreality.sk
Miroslava Masicová, t.č.: 0948 997 676, e-mail : miroslava.masicova@fpreality.sk


Vždy si na vás nájdeme čas, poradíme, usmerníme, prípadne sa prídeme na vašu nehnuteľnosť pozrieť. Samozrejme, zadarmo, lebo dobré rady sú predsa na nezaplatenie :-).

ZDROJ, FOTO : M.M.


Verzia pre tlač
26.12.2018Ste spokojný/-á s výsledkami komunálnych volieb 2018 v Humennom?


  • áno (56%)
  • nie (44%)