Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Seriál 4: Predávajte a kupujte nehnuteľnosti bez rizika. RK (ne) volať?!

Najväčším rizikom je to, že prídete o svoju nehnuteľnosť alebo peniaze

Seriál 4: Predávajte a kupujte nehnuteľnosti bez rizika. RK (ne) volať?!
PR článok

HUMENNÉ. Predať nehnuteľnosť nie je ako predať auto, alebo starú skriňu. Už dávno neplatí, že podpíšeme zmluvu, podáme si ruky, vymeníme kľúče a hotovo. Je to komplikovaná cesta, ktorá má svoj začiatok, koniec, a medzitým sú určité nevyhnutné procesy, ktoré je treba dodržať.
Poviete si, čo je na tom? Predám, kúpim, žiadna veda, ale byt či dom nie sú 10 deka tresky. Aj policajné štatistiky dokazujú, že na trhu s realitami dochádza nezriedka k podvodným obchodom.

Kto naletí, príde nielen o peniaze, ale aj o danú nehnuteľnosť. Opatrnosti preto nikdy nie je dosť a keď ide o „veľké peniaze“, už vôbec nie. Ak oslovíte odborníkov, riziko, že sa popálite a zostanú vám len oči pre plač, sa niekoľkonásobne zmenšuje.

RK nevolať! vídať často v inzerátoch. Dôvody sú rôzne. Zväčša je to iba nevedomosť. Niekoho odrádzajú povinné poplatky, iného zlá skúsenosť niekoho blízkeho, alebo aj vlastná kedysi v minulosti. Predávať či kupovať nehnuteľnosť na vlastnú päsť, ale prináša oveľa viac úskalí, ako keď oslovíte odborníkov.
Pokračujeme seriálom o tom, aké výhody prináša spolupráca s realitnou kanceláriou. V niekoľkých krátkych, ale výstižných článkoch vám odpovieme na otázky, ktoré si aj vy možno dávate. Vysvetlíme výhody, aj prípadné nevýhody (zatiaľ o žiadnych nevieme, ale možno nám ešte niečo napadne), ktoré vyplývajú zo spolupráce s realitným maklérom. Aj dnešná časť nášho seriálu je venovaná tým, ktorí nehnuteľnosť kupujú.

Čo hrozí pri predaji/kúpe nehnuteľnosti?
Najväčším rizikom je to, že prídete o svoju nehnuteľnosť alebo peniaze.

RK je garantom toho, že celý obchod prebehne spoľahlivo pre obidve strany. Kupujúci bude mať nehnuteľnosť, predávajúci peniaze.

Prvým krokom k ochrane obidvoch strán sú tzv. rezervačné zmluvy. To znamená, že kupujúci zloží zálohu na danú nehnuteľnosť, z čoho plynie RK povinnosť neponúkať v danom časovom horizonte nehnuteľnosť  inej osobe. Rezervačný poplatok je nevratný, preto sa nemôže stať, že si to kupujúci v deň podpisu rozmyslí a danú nehnuteľnosť nekúpi. Čas a energia investovaná do prípravy zmlúv by tak totiž bola úplne zbytočná a celý proces by sa o niekoľko týždňov predĺžil.

Návrh na vklad vlastníckeho práva naša spoločnosť (neručíme za to, že to tak robia aj iné realitné kancelárie) až vo chvíli, keď predávajúci potvrdí prijatie celej kúpnej ceny. V prípade, ak sa nehnuteľnosť predáva bez RK,  môže sa stať, že po podpise kúpno-predajných zmlúv zúčastnené strany odnesú návrh na vklad na kataster, ten začne nehnuteľnosť zapisovať a medzitým kupujúci stornuje platbu v banke. A problém je na svete.

Zdánlivo neriešiteľným problémom pre predávajúceho môže byť predaj nehnuteľnosti s exekučným záložným právom. Odborníci vo svete realít si aj s takouto situáciou vedia hravo poradiť  a klienta previesť celým obchodom tak, aby čo najmenej strádal.

Nie ste si istý, či predať/resp. kúpiť? Riešite možnosť hypotéky, ale ste len v štádiu rozhodovania?
V takomto prípade si nájdite vo svojom každodennom programe pár minút a navštívte našu realitnú kanceláriu, v ktorej pôsobia aj skúsení finanční poradcovia.
Obchod s realitami ide ruka v ruke s hypotekárnymi úvermi. Len asi 10percent celkového objemu obchodov našej RK je realizovaných formou hotovosti, vo zvyšných prípadoch ľudia riešia svoje bývanie práve pomocou hypotéky.

Ani tá však nemusí byť strašiakom, ak sa obrátite na ľudí, ktorí pracujú v tejto oblasti.

Veľa klientov má predstavu, že vo svojej banke dostane aj najvýhodnejší úver. To však nemusí byť  vôbec pravda. Vždy je dobré zistiť si všetky možnosti, ktoré bankový trh ponúka.

Často sa stáva, že klient v nevedomosti, alebo dobrej viere v svoju banku, začne s vybavovaním hypotéky práve tam. Nedostane ju však a na tom padá celý obchod. V inej banke, by však jeho žiadosť priechodná bola, ibaže on sa sklamaný, znechutený a rozčarovaný už inde ani nedostane. Vzdá to pri prvom neúspechu, čím do nezávideniahodnej situácie dostáva nielen seba, ale aj predávajúceho.

Finančný poradca je garantom toho, aby v spleti ponúk jednotlivých bankových domov našiel pre svojho klienta tú najvýhodnejšiu možnosť. V poslednom období sprísnených podmienok na poskytovanie hypotekárnych úverov, je mravenčou prácou vôbec nájsť banku, ktorá mu úver poskytne.

V prípade akýchkoľvek otázok týkajúcich sa predaja alebo kúpy nehnuteľností kontaktujte Realitnú kanceláriu Finanzpartner reality vo vašom meste:
Bc. Tomáš Harasim, t.č.: 0915 186 745, e-mail: tomas.harasim@fpreality.sk
Miroslava Masicová, t.č.: 0948 997 676, e-mail : miroslava.masicova@fpreality.sk


Vždy si na vás nájdeme čas, poradíme, usmerníme, prípadne sa prídeme na vašu nehnuteľnosť pozrieť. Samozrejme, zadarmo, lebo dobré rady sú predsa na nezaplatenie :-).

ZDROJ, FOTO : M.M.

Verzia pre tlač
31.12.2018Ste spokojný/-á s výsledkami komunálnych volieb 2018 v Humennom?


  • áno (56%)
  • nie (44%)