Domov AKTUÁLNE > Spoločnosť

Tvorivé dielne fungujú už 10 rokov

Väčšina seniorov sa s touto prácou stretáva prvýkrát v živote

Tvorivé dielne fungujú už 10 rokov

TREBIŠOV. Už desiaty rok sa stretávame so seniormi v rôznych zariadeniach, aby sme spoločne strávili príjemné chvíle pri výrobe keramiky.

Tvorivé stretnutia prebiehajú vrámci projektu "Tvorivé dielne s hlinou pre seniorov 10", do ktorého sa zapojili aj klienti Zariadenia pre seniorov LUMEN v Trebišove, Denného centra sv. Kláry v Michalovciach a Denného stacionára ZOS Anna – Mária n.o. v Sobranciach.

Tieto stretnutia majú vždy veľký ohlas a sme radi, že v nich môžeme pokračovať. Materiál a pomôcky prinesieme, stačí už len chuť, troška angažovanosti a výsledkom je nielen potešenie z vlastných výrobkov, ale aj oddych a relax. Tvorivé stretnutia so seniormi odborne lektoruje keramikár Peter Smik. S každou skupinou sa umelec stretne dvakrát. Najskôr seniori modelujú z mäkkej hliny svietniky, misy a iné výrobky, ktoré potom maľujú farebnými glazúrami. Zakaždým výrobky putujú do keramickej pece, aby sa vypálili.


Väčšina seniorov sa s touto prácou stretáva prvýkrát v živote. Organizátori však s tým už majú skúsenosti a prácu prispôsobili tak, aby všetky výrobné techniky boli zvládnuteľné a aby účastníkov motivovali k práci. Celkovo sa projektu zúčastňuje 5 zariadení pre seniorov z rôznych miest Prešovského a Košického kraja. Okrem uvedených zariadení sú to zariadenie pre seniorov v Kežmarku a Levoči.

Projekt tvorivých dielní realizuje združenie ANNOGALLERY s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a jeho poslaním je sprístupnenie a rozvíjanie kultúrnych aktivít seniorov. Pre seniorov sú bezplatné.

ZDROJ, FOTO : ANNOGALLERY, Ing. Katarína Smiková, riaditeľka Verzia pre tlač
05.11.2019Ako prežívate aktuálnu pandémiu COVID-19?


  • som doma (zatvorená prevádzka, prekážka na strane zamestnávateľa) (8%)
  • normálne pracujem (35%)
  • som optimista, verím, že sa to čím skôr skončí (35%)
  • mám veľké obavy, čo bude ďalej (23%)